VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Tvořihráze budou vracet závislé lidi do běžného života

Tvořihráz – Řadu let působil ve znojemském Kontaktním centru Netopeer, pak jako terapeut v komunitě v lechovickém zámečku. Tu ale nyní její provozovatel, kvůli nedostatku peněz, ruší. Jiří Hladík se proto s dalšími kolegy rozhodl založit občanské sdružení Salebra.

18.3.2011 9
SDÍLEJ:

U Tvořihráze budou vracet závislé lidi do běžného života, občanské sdružení Salebra vede Jiří Hladík.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Latinský název znamená trnitá cesta a ani cesta občanského sdružení zřejmě nebude růžová. Z Lechovic přebírá část klientů, kteří by jinak měli problémy najít umístění jinde, a od prvního dubna otevírá vlastní terapeutickou komunitu v bývalém mlýně u Tvořihráze.

Léčit v ní chce najednou až patnáct lidí. „Každý, kdo k nám nastupuje, musí přijít přímo z deseti až čtrnáctidenní detoxifikace v psychiatrické léčebně. Problémem jsou ale dlouhé čekací lhůty na přijetí do komunity. I sebemenší časová prodleva je pro klienta demotivující a často znamená návrat k droze.
Právě těmto lidem nabízíme pomoc. Přes šedesát procent lidí, kteří úspěšně ukončí léčbu v terapeutické komunitě, se už k droze, alkoholu nebo třeba gamblerství nevrací,“ tvrdí Hladík.

Komunita se věnuje nejenom skupinové terapii, ale má přesně daný režim pro celý den. „Klienti prochází přidělenými funkcemi. Jim odpovídá i jejich denní pracovní náplň. Kuchař zajišťuje jídlo pro všechny, hospodář se stará o zvířata a ostatním je činnost přidělena podle aktuální potřeby – práce na poli, opravy a údržba budov, řezání dřeva, sekání trávy a podobně. Každý den má svůj pevně stanovený program. Lidem závislým na drogách, alkoholu či hracích automatech totiž často chybí základní životní návyky, jako ranní vstávání, pravidelná a pestrá strava, pracovní disciplína a podobně. To všechno se během ročního pobytu v komunitě znovu učí,“ vysvětluje terapeut.

Do samostatné práce se závislými se pustil právě proto, že s těmito lidmi už dlouho pracuje a ví, že zařízení pro ně je trvale málo. „V celé zemi je pouze třináct registrovaných terapeutických komunit pro drogově závislé, jejich celková kapacita je dvě stě míst. Na jihu Moravy je zatím jediná v Kyjově. Teď se k nim přidáváme i my. Přitom jenom ve Znojmě je podle odborníků zhruba dvě stě problémových uživatelů nealkoholových drog. To je celková kapacita všech terapeutických komunit v zemi. Pro člověka, který se se závislostí rozhodne skoncovat, je přitom dlouhá čekací lhůta na vstup do léčby velmi demotivující. I proto jsme se rozhodli, že založíme vlastní občanské sdružení, které bude těmto lidem pomáhat,“ říká Hladík.

Na Znojemsku přitom zatím není žádný program, který by se zabýval prevencí užívání návykových látek a experimentování s nimi. I to bude úkolem sdružení Salebra. „Na školách začínají s drogami experimentovat už žáci na druhém stupni. A do špatné party se dostávají jak děti ze sociálně slabších rodin, tak děti vysokoškoláků, manažerů a podobně,“ připomíná Hladík .

Roční náklady komunity u Tvořihráze se budou pohybovat kolem čtyř milionů korun. A i když si část nákladů platí sami klienti, bude muset Jiří Hladík se svým týmem hledat i jiné zdroje. „Klienti si na pobyt přispívají čtyřmi tisíci korun měsíčně. Zbytek musíme sehnat. Pro případné donátory, které právě teď intenzivně hledáme, nejsme ale bohužel úplně populární cílová skupina. V kurzu jsou spíše dětské domovy nebo domovy důchodců, ale terapeutické komunity pro závislé lidi ne. Přitom závislost se dnes může dotknout prakticky kohokoliv. A roční pobyt v komunitě je pro narkomany nejefektivnější léčbou. Po jejím úspěšném ukončení se k droze nevrací přes šedesát procent lidí,“ dodává terapeut.

Autor: Daniel Smola

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Břeclavi někdo hodil do ledové Dyje tašku se čtyřmi štěňaty.

Štěňata zemřela v chladné řece. Kolemjdoucí je našel mrtvé v igelitce

Pro Martina Lichevníka se jeho dlouholetý koníček stal nakonec řezbářským řemeslem.

Lichevník: Řezbář musí při práci hodně přemýšlet

Pohřešovanou ženu z Kyjovska podle policie zavraždil manžel

Nechvalín, Brno – Byl to zločin, pachatel zemřel, proto vyšetřování končí. Tak po osmi měsících jihomoravští kriminalisté uzavřeli tragédii v Nechvalíně na Kyjovsku. Dospěli k závěru, že pohřešovanou matku dvou dětí zabil její manžel. Ten v březnu dva dny po jejím zmizení spáchal sebevraždu skokem pod vlak.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

Černá kuchyně v pivovaru. Znojmo získá muzeum vaření

Znojmo – Za historií vaření a stolování budou brzy chodit návštěvníci do areálu znojemského pivovaru. Má tam totiž vzniknou muzeum gastronomie. O koupi expozic, které byly několik let k vidění v centru Prahy rozhodli znojemští zastupitelé.

Uvařili Idiota či tekutý perník. Sládci připravili vánoční pivní speciály

Jižní Morava – Jedenáctka, dvanáctka, třináctka? V břeclavském minipivovaru Frankies připravili pro milovníky piva před Vánocemi dokonce dvacetistupňový speciál. Majitelé pivovarů na jihu Moravy sází na méně tradiční piva. Některé druhy už jsou téměř vyprodané.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT