Otvor pod silničním mostkem dříve sloužil jen pro odvod přebytečné vody z dešťů. Po nedávných opravách silničního mostku jej pak silničáři zvětšili, aby skrze něj prošel pohodlně i člověk.

„Nedovedu si představit, že by tady nějaké putování po vinných sklepích bez tohoto podchodu mohlo být. Aby přecházeli lidé se skleničkami v ruce hlavní silnici, kde jezdí auta minimálně stovkou jedno za druhým, by bylo zhola nemožné," popsal jeden z účastníků víkendových vrboveckých otevřených sklepů Martin Jedlička.

Že by bez podchodu premiérová akce vrboveckých vinařů nemohla vůbec vzniknout, dobře ví i starostka Vrbovce Marie Polachová. „Dříve se tady muselo chodit jenom přes silnici a to bylo opravdu hodně nebezpečné. Přitom bezpečnost lidí je samozřejmě na prvním místě. I proto musím říct, že letošní premiérové otevřené sklepy připravili naši vinaři na jedničku s hvězdičkou. Vyšlo to naprosto úžasně, byla jsem z toho nadšená a myslím, že nejen já," přiblížila starostka Vrbovce Polachová. Pod opraveným mostkem u odboček k vrboveckým vinným sklepům se dá už normálně projít.

Hlavní silniční tah ze Znojma na Hatě patří se svým místem u odbočky k vrboveckým sklepům už roky k nejvíce nebezpečným místům v rámci silnic Znojemska. Jedna z nejvážnějších nehod se tam odehrála před dvěma roky, kdy se v místě srazila tři osobní auta. Jeden člověk se tehdy vážně zranil a vrtulník jej transportoval do brněnské nemocnice. Mimo vozovku tam skončilo auto i před několika měsíci.

„To místo rozhodně patří mezi ty rizikové. Došlo tam k několika závažným nehodám, kdy například řidiči v místě předjížděli a nepočítali s tím, že od Hatí se zpoza kopce může v mžiku objevit auto. Nebo auta, která vyjíždí z vedlejší silnice od Vrbovce, nedají přednost vozidlům na hlavní silnici," přiblížila rizika znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

„To, že chodci nemusí už nutně přes tuto frekventovanou silnici, rozhodně přispěje k jejich bezpečnosti," souhlasila Drahokoupilová.

Nejde přitom o jediné místo na hlavních tazích ze Znojma, které je právem označováno za rizikové právě kvůli tragickým nehodám. Na svoji úpravu stále čeká například takzvaná dyjská křižovatka, která leží na hlavním tahu ze Znojma na Brno. Aby bylo toto pro řidiče nebezpečné místo méně riskantní, plánují silničáři zbudovat v místě kruhovou křižovatku. Vzniknout by měla do dvou let.