Trasa vede z Benátek k vranovskému zámku. „Důvodem je nestabilita lesního porostu způsobená zejména špatným zdravotním stavem zde hojně zastoupeného jasanu ztepilého, který způsobuje dřevokazná houba,“ poukázal Milan Pořízka, který je vedoucím oddělení lesní správy a péče o nelesní pozemky v Národním parku Podyjí.

Jak doplnil, stromy odumírají postupně, proto nelze vymezit přesnou dobu rozpadu. Průchod touto trasou je  velmi nebezpečný. Hrozí totiž pád odumřelých stromů.

Žlutá turistická pěší trasa, známá jako Felicitin okruh, je až do odvolání uzavřená.Žlutá turistická pěší trasa, známá jako Felicitin okruh, je až do odvolání uzavřená.Zdroj: Národní park Podyjí

Vzhledem ke složitosti terénu je omezený technologický přístup k napadeným stromům i samotné rizikové kácení. Národní park zatím podle Pořízka nemá nasmlouvanou dodavatelkou firmu, která by toto zajistila.

Pohled na řeku Dyji a chrám svatého Mikuláše.
Jarní Znojmo pohledem výletníka. Lákala řeka Dyje, Kraví hora i Mikuláš

Jako náhradní stezku mohou turisté použít modrou nebo červenou trasu. Jak se vyhnout nebezpečnému úseku, lze zjistit ZDE.

Felicitin okruh je necelé tři kilometry dlouhá trasa mezi náměstím ve Vranově a zámkem. Okruh vede středně náročným terénem a pohodlně ho lze absolvovat za necelou hodinu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Saharský prach na Znojemsku. Africké slunce ozářilo Podyjí, podívejte se

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová