Zatímco počet postižených nezaměstnaných vzrostl v celé České republice o tři procenta, na Znojemsku má klesající tendenci. Letos v dubnu evidují na znojemském úřadu práce o pětinu lidí se změněnou pracovní schopností méně, než ve stejném období vloni. Pracovní úřad se snaží umístit tyto lidi především na veřejně prospěšné práce. Přímo ve Znojmě je zaměstnávají příspěvkové organizace Městská zeleň a Městské lesy. „U nás je opačná tendence než v České republice.

Na začátku minulého roku jsme evidovali více jak tisíc lidí. Pak se počet snížil zhruba na devět set padesát. Počet postižených nezaměstnaných se snížil během jednoho roku asi o dvacet procent. Dost velká část těchto lidí je ve věku nad padesát let a pracovní úřad se je snaží umístit na veřejně prospěšné práce. Zaměřili jsme se právě na tuto skupinu. I díky tomu je zde určitý odliv a tito postižení si často sami nacházejí práci,“ řekl ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf. „Razíme filozofii, že mladí si najdou trvalé zaměstnáni daleko dříve, než padesátníci nebo tělesně postižení,“ řekla vedoucí oddělení trhu práce znojemského pracovního úřadu Blanka Herkusová.

Také Městské lesy a Městská zeleň zaměstnává v rámci veřejně prospěšných prací lidi se změněnou pracovní schopností. „Městské lesy berou pracovníky z úřadu práce především v období výsadeb. Městská zeleň má v tuto chvíli zaměstnaných celkem třicet lidí z úřadu práce a někteří z nich mají změněnou pracovní schopnost,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová. Podle ředitele Městské zeleně Radoslava Habrdleho berou na veřejně prospěšné práce lidi, které jim posílá úřad práce. „Letos zaměstnáváme pět lidí se změněnou pracovní schopností,“ řekl Habrdle.

Zaměstnance pro veřejně prospěšné práce využívá na Znojemsku většina obcí. „Máme s nimi dobré zkušenosti. Většinou je zaměstnáváme v údržbě zeleně,“ řekl místostarosta Miroslavi RomanVolf. Podle něj tento druh práce pomůže lidem, kteří mají nějaký zdravotní problém a nemohou si najít práci.

Grafika