„Na Jiřího budu vzpomínat vždy vesele, zejména na mnohé hovory, které jsme spolu vedli. Byl výborný společník, vždycky nad věcí, nejraději se sklenkou vína v ruce. A vděčíme mu za myšlenku, kterou jsme ve spolku mohli rozvíjet,“ řekl někdejší president Spolku přátel Hroznové kozy Zdeněk Čižmář.

Znojemský rodák Jiří Svoboda se celý život věnoval učitelskému povolání. „Začínal jsem v Miroslavi, odkud jsem přešel do Loděnic a pak do Brna, kde jsem, musím říct, prožil jedny z nejlepších let. Pak následoval Šatov, Dyjákovice a po revoluci jsem se dostal do Znojma, kde jsem učil na Loucké,“ vzpomínal Svoboda před lety v rozhovoru pro Deník Rovnost.

Evžen Adámek
Byli jsme v neprůstřelných vestách, říká o Ukrajině šéf znojemské charity Adámek

Jeho dlouholetou zálibou se pak stal sběr a zpracování pověstí z regionu zejména ve starší literatuře. „Abych to řekl v nadsázce, dlouho mě jako češtináře a dějepisáře dráždila známá poučka, že kdo věcí umí, ten je dělá a kdo ne, ten je učí. Tak jsem zkusil pověsti dotvořit a vydat,“ vzpomínal také Svoboda. Jedna z pověstí mu časem poněkud neplánovaně ožila pod rukama. Zprostředkovaně se seznámil s Hansem Zukrieglem, rodákem z Vrbovce, který shromáždil různé pověsti a mezi nimi také ty o Hroznové koze, ochránkyni vinic a pomocnici poctivých vinařů. Pověsti pak inspirovaly vznik Spolku přátel Hroznové kozy. „Na začátku jsem si myslel, že budeme občas chodit na vínko a povídat si, tu a tam hledat nějaké materiály. Že z toho bude spolek, se stanovami, s prezidentem a několika pravidelnými akcemi během roku, nás vskutku nenapadlo. A musím říct, že třeba jarní vynášení kozla nebo zarážení hory na prahu podzimu patří k nejpříjemnějším zážitkům během roku,“ ohlížel se před časem Svoboda. V roce2019 mu znojemští zastupitelé za celoživotní dílo udělili cenu města.

Protest proti válce dali ve čtvrtek najevo obyvatelé Znojma. Sochu rudoarmějce na Mariánském náměstí zahalili do barev Ukrajiny.
Okupanti, jděte domů. Znojemští zahalili sochu rudoarmějce do barev Ukrajiny

Spolek přátel Hroznové kozy existuje již osmnáctým rokem a jeho pravidelných akcí se účastní stovky příznivců vína. Rok začíná spolku tříkrálovou hotařskou koledou po sklepích v Novém Šaldorfu. Na jaře spolek vynáší Hroznového kozla do vinohradu a na sklonku léta pořádá zarážení hory, uzavírání vinic před vinobraním. Od sklonku loňského roku je tradice Hroznové kozy zapsaná v krajském sezamu nemateriálních statků.