Kdyby v hotelu Dukla dnes kolem jedenácté hodiny vybuchla bomba, většina dětí ze základních škol ve Znojmě by měla nucené prázdniny. V místě se na pozvání města a odborů schází zhruba pětistovka učitelů. Děti musely zůstat doma, oslava Dne učitelů zkomplikovala život rodičům.
„Chceme oslavit Den učitelů. Akce se letos koná poprvé. Na učitele čeká zajímavý program a občerstvení,“ řekla krajská šéfka učitelských odborů Růžena Šalomonová.

Akci podporuje i město. Vystoupí na ní starosta Znojma a kandidát ODS v senátorských volbách Petr Nezveda. Promluví zhruba k pětistovce pedagogů. Na okrese jich je přes šestnáct set. „Je to svátek, který upadal v zapomnění. Myslím si, že je potřeba učitelům poděkovat,“ řekl Nezveda.

Zavřeno kvůli tomu bude mít ale většina znojemských škol. Jejich šéfové vyhlásili ředitelské volno. I když zajistili provoz družin, zkomplikovali tak život rodičům. Způsob oslavy se nelíbí ani některým ředitelům. „Zvolený čas je méně vhodný. Odpoledne by to bylo přijatelnější jak pro nás, tak pro rodiče,“ řekl ředitel Základní školy Pražská Zdeněk Dvořáček.

Normální provoz zachovala jen škola v Příměticích. „Rozhodli jsme se poslat jen naše zástupce. Nevidím důvod, proč bychom kvůli tomu přerušovali výuku,“ uvedl ředitel školy Daniel Kasan.

Ředitelské volno mohou šéfové škol vyhlásit jen pětkrát do roka. „Snažíme se přitom školy a zřizovatele tlačit k tomu, aby zachovali alespoň částečný provoz nebo zajistili náhradní řešení na jiné škole a nekomplikovali život rodičům,“ řekl mluvčí ministerstva školství Ondřej Gabriel.

Politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity v Brně soudí, že by se mohlo jednat také o začátek senátorské volební kampaně starosty. „Je to naprosto normální, na jeho místě by se tak choval téměř kdokoliv,“ uvedl Balík.

„Není to senátní kampaň. Dělám jen svoji práci na radnici a kvůli volbám si nemůžu vzít dovolenou do konce roku,“ řekl Nezveda.