„Ředitelské volno nesmí být využíváno k účelům oslav, to absolutně nepřipadá v úvahu. V tomto případě se jedná o zneužití ředitelského volna a porušení školského zákona,“ řekl mluvčí ministerstva školství Ondřej Gabriel.

Ředitelé mohou využít své pravomoci například na pokrytí havárie nebo nutných oprav. I v těchto případech se ministerstvo ale snaží školy a zřizovatele tlačit k tomu, aby zachovali alespoň částečný provoz školy, například jídelnu nebo družinu, nebo zajistili náhradní řešení na jiné škole a nekomplikovali tak rodičům život.

Sami učitelé si ale oslavu v hotelu Dukla pochvalují. „Konečně! Konečně jsme se na Znojemsku sešli v tak reprezentativním počtu a složení. Jsou tady pedagogové z mateřských, základních, středních škol a snad i jediné vysoké školy. Kam až moje paměť sahá, tak se to nikdy nestalo,“ řekl učitel Pavel Kovář z Hrušovany nad Jevišovkou.

Výtku ministerstva školství odmítá i šéfka krajských školských odborů a organizátorka akce Růžena Šalomonová. „Rozhodně nejde o porušení školského zákona a zneužití ředitelského volna. Vyhlásit ředitelské volno je právem každého ředitele, pokud má souhlas zřizovatele. O to v tomto případě ředitelé měli. Většina zajistila alespoň v dopolední části náhradní výuku a potom děti předávala do družin,“ řekla Šalomonová.

Podle ní by měli politici naopak sami učitelům poděkovat za jejich práci. „To dosud žádný politik neudělal. A teď bude ještě ministerstvo kritizovat naši oslavu. Pokud to někomu vadí, ať na tom nehledá to negativní, ale to dobré,“ vyzvala odborářka.

Přečtěte si také:
Učitelé oslavují na úkor výuky

Se dnem volna pro školáky ale měli problémy jejich rodiče. „Ve škole nám byla nabídnuta družina i jídelna, ale syn pojede k babičce. Pracuji ve školství a u nás se žádné ředitelské volno kvůli svátku učitelů nedává. Myslím, že se oslava a poděkování učitelům mohlo udělat pro všechny až odpoledne,“ řekla v anketě Znojemského deníku učitelka Alena Bastlová.

O změně v termínu pořádání oslavy Dne učitelů budou odboráři uvažovat. „První zkušenost nám ukáže, jak to udělat další roky. Protože chceme založit tradici a už nyní vím, že to kolegy potěšilo. Konání oslavy odpoledne budeme zvažovat. Je to ale komplikované především pro naše kolegy, kteří nebydlí ve Znojmě. Ti mají často velmi špatné spojení. Ale musíme to nejprve rozebrat a i tuto variantu určitě budeme zvažovat,“ dodala Šalomonová.

David Grossmann, Daniel Smola