Uherčicko a okolí přestávají být, po více než čtyřech letech, vystrkovem. Alespoň co se medicínské péče týče. Dosud si totiž do ordinace praktického lékaře mohli pěšky dojít jen dvě hodiny v týdnu, ve kterých do Uherčic dojížděl lékař odjinud. Jinak ale museli místní jezdit dvacet kilometrů za ním, nebo k jiným specialistům třeba do Jemnice či dokonce do Znojma.

Situace se teď, po více než čtyřech letech, konečně zlepšila. V obci na hony vzdálené od jakéhokoliv města totiž začala ordinovat praktická lékařka Alena Horná. Ta pochází z Vranova nad Dyjí. Dlouhá léta sice pracovala v Brodku u Přerova, teď se ale na důchod vrátila zpět.

„Paní doktorka už u nás nějakou dobu, jako zástup vranovského doktora Kofroně, pracovala. Důležité pro nás je, že se zvýší počet ordinačních dnů na tři přímo tady u nás. Tím se podstatně zlepší lékařská služba a její dostupnost pro místní. S paní doktorkou dopracováváme smlouvu, vyjdeme jí maximálně vstříc. Náklady bude mít velmi nízké, aby nám neutekla. Pomůžeme jí, jak to půjde,“ sliboval starosta obce Dušan Kovář.

Zhruba tisícovka potenciálních pacientů z Uherčicka a okolí tak má už od prvního října možnost zajít do ordinace doktorky Horné v pondělí, v úterý a ve čtvrtek od devíti ráno do jedné hodiny po poledni. Lékařka bude navíc ve středu a v pátek ordinovat i v Bítově, a to ve stejné hodiny.

I Bítov a Vratěnín

„Ordinuji od čtvrtka, zvládla jsem už i Bítov. Teď jsem se vrátila z návštěv ve Vratěníně. Tam mě čekal v jejich historickém obecním úřadě přímo pan starosta s dalšími lidmi. To bylo velmi milé,“ řekla nová uherčická lékařka.

„Neřeším, kolik se ke mně přihlásí lidí. Je pravda, že jsem byla varována zdravotní pojišťovnou i kolegy, že v Uherčicích už zkrachovali dva doktoři. Takže prý mám našlápnuto taky. K uživení to tu určitě není. Zatím pracuji sama, bez zdravotní sestry. Já jsem sem ale nešla zbohatnout, já sem přišla za lidmi. Je to chudý kraj s vysokou nezaměstnaností a moje babička říkávala, že si chudí musí pomáhat. A já to tak beru,“ konstatovala Horná.

Sama ví, že teď záleží především na ní. „Jde o to, jakou kvalitu nabídnu. Určitě nejsem hloupý doktor. V Brodku u Přerova, kde jsem měla svou ordinaci, ke mně chodilo okolo dvou tisíc pacientů. A tady je to klasická venkovská medicína, která mi není nová,“ řekla Horná.

Uleví se i lidem ve Vratěníně, který leží na samém okraji Znojemska. „Mladší si k doktorovi třeba do Jemnice zajedou. Starší lidé ale měli problém. Je dobře, že tu teď paní doktorka bude tři dny v týdnu. Dvě hodiny za týden, jak to bylo dosud, byly opravdu málo. Především právě pro starší, kteří museli za doktorem komplikovaně dojíždět,“ sdělil starosta Vratěnína Martin Kincl.

Lidé z Uherčic a okolí byli bez blízké ordinace praktického lékaře od začátku roku 2005, kdy bez udání důvodu ve vsi skončila místní praktická lékařka. Ta později, podle neoficiálních informací, po psychických problémech spáchala sebevraždu. Lidé pak měli komplikovaný přístup ke svým zdravotním kartám. Do obce potom, alespoň na dvě hodiny v týdnu, dojížděl lékař z dvacet kilometrů vzdáleného Vranova nad Dyjí.