Rušno bude v Kančí oboře v Břeclavi. „Sejdeme se pošesté, nejprve nás bylo patnáct, po pár letech stovka a loni přišlo 230 lidí,“ řekl Martin Václavík z břeclavské organizace Ardea, která úklid ve spolupráci s Lesy České republiky pořádá.

Organizátoři už by rádi zamířili i jinam, ale obora stále vyžaduje úklid. „V okolí je zámek a pivovar, kde se koná mnoho kulturních akcí, vede tudy důležitá cyklostezka. Jen loni jsme nasbírali dvě plné vlečky za traktor, odpadu byly dvě tuny,“ podotkl Václavík.

Celou sérii úklidů chystají lidé v Blatničce na Hodonínsku. „Jsem ráda, že se zapojují spolky. V sobotu se dají do práce myslivci. Sedmého dubna rodiny s dětmi uklidí koryto potoka. Úklidy pořádáme každý rok,“ sdělila starostka Jarmila Hrušková.

Jak dodala, myslivci si vybrali dřívější termín, protože v dubnu budou na svatbě jednoho z kolegů.

Napodruhé vyrazí v sobotu uklízet dobrovolníci ve Vrbovci u Znojma. „Chtěli jsme uklízet už minulý týden, ale začalo sněžit. Začneme pracovní snídaní a pak uklidíme větrolam směrem na Načeratice. Bude uklizený celý, protože sousedé půjdou uklízet z druhé strany,“ informoval místostarosta Vrbovce Jiří Písař.

Akce v sobotu 24. března
• Blatnička: sraz v 9.00 u obecního úřadu
• Břeclav: sraz ve 13.00 u turistické základny v Kančí oboře
• Dolní Dunajovice: sraz v 9.00 u sklepů za cibulovištěm
• Klobouky u Brna: sraz v 9.00 za kapličkou
• Vrbovec: sraz v 8.30 u hasičské zbrojnice