S nedostatkem úklidových pracovníků se nyní denně potýká například Sylva Hiller z agentury SaJ, která má na starosti úklid ve znojemské nemocnici. „Situace se mění ze dne na den, přesněji z minuty na minutu. Přijmu na zástup třeba dvě brigádnice a ony vzápětí omarodí. Přijmu další, a situace se opakuje. A tak stále dokola,“ posteskla si Hiller.

I když se jí tímto loterijním způsobem daří zatím úklid nemocnice zajišťovat, ráda by měla další pracovnice v zásobě. „Jsem ráda za každou kmenovou pracovnici, která se ‚drží‘, ale nikdy nevím, co nastane za chvíli. Rezervu a brigádníky bych uvítala,“ podotkla Hiller.

Současná podoba Hardeggské vyhlídky.
Hardeggskou vyhlídku obnovili turisté před 30 lety. Mohou na ni vyjít i dnes

Ve shánění uklízeček jí pomáhá i zdravotní personál nemocnice. „Pomáhám mimo svou práci v nemocnici jako sestra, ale potřebovali bychom další ruce a nohy. Teď momentálně potřebujeme dobrovolníky na úklid v nemocnici. Prosím, kdybyste o někom věděli, ať se zájemci ozvou paní Sylvě Hiller na telefon 734 642 346," rozeslala e-mail jedna z dobrovolnic znojemské nemocnice. Své jméno si nepřála zveřejnit, ale redakce její totožnost zná.

Na hranici počtu uklízeček balancují i v Nemocnici Kyjov. „Od počátku epidemie nám postupně onemocnělo na dvacet uklízeček. Situaci zatím zvládáme jen díky tomu, že jsme v rámci opatření zavřeli preventivně pět oddělení. Prioritně kvůli rezervám zdravotnického personálu, ale díky tomu jsme ušetřili i úklidové pracovnice, které nemocné kolegyně nahrazují tam, kde je třeba,“ potvrdil mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil.

Ilustrační foto.
Stěžovali si na služebně, pak oba chtěli řídit. Že pili jim nevadilo

Ve Fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích pomáhají uklízečkám samy zdravotní sestry. „Na covidových odděleních si většinou sestra v ochranném obleku sama po sobě i vytře třeba podlahu. Uklízečka by se do něho totiž musela nejdříve obléct, a to je složité. Sestry jim tak pomáhají,“ uvedla mluvčí fakultní nemocnice Veronika Plachá s tím, že v domácí karanténě je tam nyní na tři sta šedesát pracovníků z celkových čtyř a půl tisíc.