Podle opozičního zastupitele Jiřího Kacetla jde o nebezpečný precedent. „Jednotlivý případ, kdy stavebník touto cestou vyhoví stavebnímu zákonu, který mu ukládá zajistit parkovací stání, můžeme samozřejmě pochopit. Hrozí tu ale nebezpečí, že se takový postup stane jakýmsi návodem. Za vedením města mohou začít chodit další stavebníci a žádat o další plochy, včetně veřejné zeleně,“ upozornil Kacetl.

Stavebníci si tak podle něj mohou usnadnit situaci místo toho, aby vytvářeli parkování například na dvorech přestavovaných domů nebo pod nimi.

Tlak na parkovací místa v okolí Rooseveltovy ulice v blízké budoucnosti zřejmě ještě poroste. V blízkém areálu někdejší sodovkárny zahájí v nejbližších dnech rakouské stavební a bytové družstvo stavbu domu s téměř čtyřiceti byty. Někteří lidé bydlící v sousedství již dříve vyslovili obavu, že se situace s parkováním na ulici zhorší.

Zelená plocha se stromy


Opoziční zastupitel přitom poukázal na to, že dnešní faktické parkoviště bývalo také zelenou plochou. „Samozřejmě dnes je to jen udusaná plocha, kde před časem stával prodejní stánek. Nicméně původně to bývala zelená plocha a rostly tam i stromy,“ dodal Kacetl.

Opačný názor vyjádřil zastupitel František Šebela. „Chápu, že zeleň je důležitá, ale píšeme rok 2011. Někde parkovací místa být musí. Sám bez auta neudělám krok. Předchozí vedení města vytlačilo auta z centra, proto dnes nejsou místa ani v okolí středu města,“ oponoval Šebela.

Postup radnice hájila vedoucí odboru majetku a investic Jana Antošová. „Ke každé podobné žádosti vyžadujeme vyjádření oddělení územního plánu, Městské zeleně nebo lesů, pokud se požadavek týká parcel, ke kterým mají nějaký vztah. V tomto konkrétním případě je pozemek vedený jako součást zastavěného území a plocha určená k parkování. Trávník už tam dávno není a záměr není v rozporu s územním plánem,“ řekla vedoucí.