Čtyři měsíce uzavírek, přestěhovaných zastávek a objížděk čekají od příštího týdne řidiče a cestující ve Znojmě. Do konce září by za svou trpělivost měli dostat nové autobusové nádraží a opravenou ulici Milady Horákové.

„Začali jsme demolicemi v místech budoucího staveniště terminálu, na které máme pravomocné povolení. Na rozhodnutí krajského úřadu o odvolání proti stavebnímu povolení na samotný terminál ještě čekáme, kdy a jak krajský úřad rozhodne, nemohu nyní předjímat, “ sdělil znojemský místostarosta Jan Blažíček.

Uzavírky

Než skončí vleklé úřední peripetie, kvůli opakovaným odvoláním proti stavbě terminálu, pustí se dělníci do celkové opravy ulice Milady Horákové. Dopravní omezení kvůli výměně sítí a opravě celé silnice začnou příští týden a potrvají do konce září. Představitelé města původně plánovali, že s opravou ulice začnou až po zahájení stavby terminálu, harmonogram ale změnili, aby práce netrvaly do zimy.

„Od pondělí začnou firmy odstraňovat povrch v úseku mezi ulicemi 17. listopadu a Rudoleckého a také na chystaném stanovišti městské dopravy před výpravní budovou Českých drah,“ informoval Blažíček. V dalších třech týdnech otevřou dělníci v úseku mezi ulicemi Rudoleckého a Tovární výkop pro výměnu vodovodního řadu. „Zhruba za měsíc pak částečná uzavírka přejde v úplnou. Pod silnicí je zapotřebí vyměnit vedení vody a plynu a v menším úseku i kanalizaci. Práce budou platit správci sítí,“ dodal Blažíček.

Kvůli opravě ulic čekají řidiče objížďky a cestující hledání náhradních zastávek. „Objízdné trasy jsou již vyznačené, bydlící během týdne dostanou do schránek příslušné informace, zajistíme i roznos sdělení o tom, kde cestující najdou dočasné zastávky,“ sliboval místostarosta.
Dopravci se již na změny připravují. „Na označníky dáme cedule s informacemi, odkud budou jednotlivé linky objíždět. Situaci budeme také průběžně sledovat a v případě potřeby hledat možnosti vylepšení,“ řekl šéf Znojemské dopravní společnosti Petr Chadim.

Cestující i ostatní řidiče požádal o pochopení, opatrnost a toleranci. „Ulice, kde budou přechodné zastávky stát, nejsou pro tak hustou dopravu stavěné. Jiné rozumné řešení v blízkosti nádraží ale není,“ poukázal Chadim s tím, že je možné, že některé spoje, i kvůli dalším dopravním omezením, nepojedou vždy přesně načas.

Nové nádraží i v Krumlově

Nové autobusové nádraží chystá radnice i v Moravském Krumlově. „Firmy už chystají staveniště, práce začnou brzy, čekáme už jen na potvrzení výběrového řízení příslušným fondem,“ sdělil místostarosta města Tomáš Třetina. Nové nádraží začne sloužit koncem roku.

Ani ve Znojmě, ani v Krumlově nebudou naplánované nové stanice autobusů připravené do letního rozšíření krajského integrovaného systému.

Krajský radní pro dopravu Jaroslav Pospíšil prázdninové měsíce označil za čas určitého zkušebního provozu. „Vzniklé zpoždění je nepříjemné, ale myslím, že do zahájení ostrého provozu v září už by mělo být vše připraveno,“ dodal radní.

Celý projekt, včetně rekonstrukce ulice Milady Horákové, bude stát kolem osmdesáti milionů korun.

Zástupci společnosti KORDIS, která dopravní systém kraje organizuje, opakovaně uvedli, že s případným zpožděním terminálů počítají. Podobně se vyjadřovali i dopravci.