Buď prolézačky nebo umění. Tak může dopadnout spor o plastiku Lubo Kristka ve Vranově nad Dyjí. Umělec chce odstranit atrakce pro děti, městys hrozí, že vykáže samotnou sochu.

Plastika Dyje – Příběh stromu stojí ve Vranově dvanáct let. Je součástí Kristkovy glyptotéky, série soch umístěných na důležitých místech kolem toku Dyje. Ve Vranově stojí Příběh stromu, socha vytvořená Kristkem už v roce 1968 v německém exilu, na louce nedaleko řeky.

Právě tam před dvěma lety městys umístil dětské prolézačky. Podle výtvarníka tím jeho dílo znehodnotil. „Každé dílo nese své sdělení, které předává už svým vzhledem. Vranovská socha je dnes jasnou součástí hřiště a její autor je ponížen na výrobce herních prvků. Dyji – osud stromu ani nejde vyfotit, aniž by součástí jejího vzhledového sdělení nebyl houpací kůň, kolotoč nebo balanční kladina,“ argumentovala umělcova manželka Iveta Kristek Pavlovičová.

Starosta Lubomír Vedra kritiku odmítá. „Jde o pozemek městyse. Myslím, že jsme panu Kristkovi nijak neublížili. Na základě smlouvy, kterou jsme s ním o umístění sochy měli, ani nebyl důvod se ho v této souvislosti na něco ptát,“ argumentoval Vedra. Odmítl i to, by na sochu hrající si děti lezly a tím ji poškozovaly. „Žádné takové stopy tam nejsou, vidíte jen shnilé a červotočem prolezlé dřevo. Za to děti nemohou,“ zlobil se Vedra.

Kristek Pavlovičová oponuje s odkazem na posudek znalce. „Ten mluví jasně o mechanickém poškození a ošlapání spodní části sochy a zhoršení jejího stavu změnou užívání,“ argumentovala.

Umělec prostřednictvím svého právníka už městys vyzval k odstranění prolézaček. Městys bude zřejmě reagovat opačnou výzvou. „Mrzí mě, že se není možné dohodnout, ale nezbude nám nejspíš nic jiného, než pana Kristka vyzvat, aby si pro dílo našel jiné místo, které bude považovat za důstojné,“ řekl starosta Vedra.

Smíšené pocity mají i příznivci umění. „Lubo Kristek vždycky vynikal happeningy s až šokující obrazivostí. Na Vranov často jezdím, plastiku jsem viděl mnohokrát. Asi i chápu, že se cítí dotčený, ale nejsem si jistý, zda mu pomůže prudký spor,“ řekl Jiří Svozil ze Znojma.