Snad jen nejbližší okolí dnes již bývalého únanovského starosty Vojtěcha Fabíka vědělo, co se mu krátce po vyhlášení výsledků komunálních voleb honí hlavou. Podle informací, které Deník Rovnost získal, netušila ani jeho dlouholetá spolupracovnice na pozici účetní obce, že na ustavujícím zastupitelstvu oznámí zásadní životní krok. Devětapadesátiletý Fabík, který obec vedl téměř třicet let, oznámil na zastupitelstvu svoji rezignaci. „Odmítl jsem pokračovat ze zdravotních důvodů. Také už jsem unavený a nemám potřebný tah na branku,“ uvedl končící starosta Fabík.

Jak dodal, nyní se snaží utřídit všechny písemnosti. „Dávám dohromady rozdělané akce, to, co skončilo dám do archivu a vše v pořádku a klidu chci předat svému nástupci. I nadále však zůstávám členem zastupitelstva a předsedou finančního výboru,“ doplnil Fabík.

Nový starosta, jednapadesátiletý pedagog Bulín, který již dvě volební období pro obec pracuje na pozici radního si dal jednu zásadní podmínku, se kterou nominaci na post starosty přijal. Zastupitelé jej nechají dokončit školní rok. Bulín je totiž dlouholetým ředitelem Základní školy v Citonicích. „Školu jsem si vypiplal od nuly a nemohu tuhle práci jen tak opustit,“ řekl Bulín.

Jak sám řekl, nikdy nepočítal s tím, že by svého kolegu z kandidátky Fabíka vystřídal. „Jenže přišla nabídka a tak jsem nakonec pod podmínkou dokončení školního roku kývl. Vím, co mne čeká. Je před námi spousta práce. Podobnost práce pro školu a pro obec není na první pohled příliš podobná, ale určitou manažerskou zkušenost mám i ze školy. Na novou práci se těším,“ konstatoval Bulín.

Obyvatelé Únanova jsou s volbou nového starosty vesměs spokojeni. „Přichází mladší člověk do vedení obce. Očekáváme od něj například to, že se bude více věnovat rodinám s dětmi. V Únanově chybí třeba kvalitní dětská hřiště,“ řekla Petra Sklenářová.

Jak dodala, první rok bude pro nového starostu velký záběr. „Snad vše zvládne a nebude toho na něj moc. Má naštěstí na obci zkušenou účetní a také místostarostku,“ naznačila Sklenářová.

Starosta Bulín už dva týdny řeší nové úkoly. „Třeba prasklou kanalizaci. Jsem k dispozici na telefonu, který už nevypínám. Po dobu, kdy budu pracovat jako neuvolněný, budu na obci úřadovat hlavně v úředních hodinách. Věci pro obec řeším ve škole o přestávkách a po pracovní době. Je to náročné, ale podporuje mne rodina a nejbližší okolí. Věřím, že to zvládnu,“ uzavírá Bulín, který je a chce zůstat aktivním muzikantem. Je totiž zakládajícím členem a frontmanem kapely Klaxon, ve které na bicí hraje ředitel únanovské základní školy Rostislav Koc.