V zahrádkách kvetou krokusy, sněženky a taloviny. „V Konicích u Znojma a na Kraví hoře a také jinde na vřesovištích začal kvést křivatec český pravý. Je to vzácný příbuzný známějšího a hojného křivatce žlutého,“ podělil se o čerstvé fotografické úlovky botanik Radomír Němec.

Jak doplnil, kromě křivatce českého už kvete i mohutnější a chlupatý křivatec rolní.

Nejtepleji bylo v Lednici na Břeclavsku, kde meteorologové naměřili patnáct a půl stupně Celsia.
Sobotní teplotní rekordy: v Lednici i ve Strážnici bylo přes patnáct stupňů

Kolem potoků kvetou i sněženky a bledule. „Bledule jarní jsou jedny z nejkrásnějších jarních rostlin. Vyskytují se na vlhčích místech, kde by ostatní druhy neměly šanci. Vykvétají brzy na jaře, dokud se koruny stromů nad nimi nezazelenají a nezastíní je,“ vysvětlila Jana Trojanová z Městských lesů Znojmo.

Zároveň upozornila, že bledule jsou zákonem chráněné. Vyrývání cibulek nebo trhání květů je zakázané.

Magdaléna Blažková.
Když stupně utíkají datům

Předčasný příchod jara zaznamenali nejspíš už i alergici. „Musí počítat s pylem z lísky a břízy, jejichž samčí jehnědy uvolňují pyl ve větru a tím ho roznášejí po krajině, aby našla samičí květy,“ vysvětlil Němec s tím, že kvete i vrba jíva známá jako kočičky a také topoly.

Meteorologové předpovídají, že letošní únor má nakročeno k tomu, aby se stal nejteplejším v historii měření. Například 11. února bylo v Lednici na Břeclavsku a Strážnici na Hodonínsku přes patnáct stupňů.

Před dvěma lety kvetlo na Znojemsku spousta sněženek taté touto dobou. Teplý únor byl například před deseti lety. Jak rozkvetly kytky na jihu Moravy, si můžete připomenout ZDE.

TĚŠÍTE SE? Podívejte se, na loňské jaro ve znojemských parcích

Zdroj: Deník/ilona Pergrová