Hlavně na Silvestra omezují úřady na Znojemsku svou otevírací dobu. V menších městech budou radnice zavřené i v prvních dnech roku příštího. Lhůtu pro výměnu občanských průkazů nestihlo pět stovek lidí.

„Úřední hodiny znojemské radnice zůstávají do konce roku beze změn. Výjimkou je Silvestr, kdy úřad zavře v poledne. Omezen bude i provoz pokladen,“ uvedla mluvčí úřadu Denisa Šipošová.

Kvůli finanční uzávěrce budou pokladny radnice přijímat platby v poslední den roku jen do deseti hodin dopoledne. A parkovací karty na příští rok bude příslušný odbor vydávat do devíti ráno.

Podobně naplánovali omezení provozu na radnici v Moravském Krumolově. „Na Silvestra bude úřad otevřený dopoledne, pokladna zavře v jedenáct. Na konci roku musíme uzavřít různé agendy, proto skončí úřední hodiny dříve,“ řekl krumlovský místostarosta Tomáš Třetina.

V menších městech se nebude na radnicích pracovat na Silvestra, některé úřady přidávají i další dny.

„Do Vánoc, i mezi svátky, budeme mít otevřeno jako obyčejně. Zavřeno naopak bude na Silvestra a druhého ledna,“ sdělil místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Zástupci města o tom rozhodli na základně zkušeností z minulých let. „My jsme mívali otevřeno, ale když jsme chtěli například něco zařizovat, nikde jinde se nepracovalo,“ dodal Volf.

Radnice v Jevišovicích zavře právě jen poslední den v roce, jinak zachová běžné úřední hodiny.

V Hrušovanech nad Jevišovkou bude celý úřad naposledy normálně otevřen v pondělí. V úterý bude do tří hodin odpoledne otevřena pokladna a podatelna, stejně tak v pondělí po Vánocích. Zbytek týdne na přelomu roku zůstane hrušovanská radnice zavřená. Celý úřad se, podle běžných úředních hodin, otevře od pátého ledna.

S koncem roku vyprší i platnost starších občanských průkazů bez strojově čitelných údajů.

„Ještě minulý týden jsme evidovali kolem pěti set lidí, kteří o výměnu dokladu nepožádali,“ uvedla mluvčí Šipošová.

Připomněla, že úřad vlastníky průkazů žádal, aby si doklady vyměnili už do konce listopadu. „Zpracování žádosti a dodání nového průkazu totiž obvykle trvá dva až tři týdny,“ vysvětlila mluvčí.

Lidé, kteří v lednu nedostanou na staré občanky třeba důchod, si výměnu mohou vyřídit i nadále.

„Stále to bude bezplatné a nepočítáme ani s vyměřováním pokut, které zákon připouští,“ doplnila mluvčí.

Do konce roku budou největšímu náporu čelit úředníci na přepážkách odboru dopravy, kde stovky lidí odhlašují starší auta, aby nemuseli od ledna platit zákonem nově stanovené poplatky.

„Počítáme s tím, že lidé budou se žádostmi chodit ještě během začátku příštího roku,“ řekl již dříve vedoucí odboru dopravy Pavel Liška.