Přívalové deště a kroupy totálně zničily kolem sta hektarů vinic, špatně skončily hlavně višně. Sadařům i vinařům letos přidělává vrásky na čele nevyzpytatelné letní počasí.

„Višně máme už sklizené, ale dopadly moc špatně. Výkupní cena je hodně nízká, nepokryje ani všechny naše náklady. Úrodu višní letos hodně poškodily kroupy,“ posteskl si Ivo Pokorný z Pomony Těšetice.

Sadaři se však letos mohou pochlubit velkou úrodou meruněk. „Špatná kvalitou, ale bohatá je úroda meruněk. Až do konce srpna budeme sklízet broskve a od příštího týdne začneme se sběrem švestek. Naštěstí vše vypadá velice slušně,“ dodal Pokorný.

Malý odbyt

Broskvové sady vlastní i společnost Eko Hnízdo. „Kroupy naši úrodu ovoce naštěstí nezasáhly, šly mimo sady. Ale lidé o broskve nemají takový zájem jako dřív, proto je malý odbyt. Každý si vezme pár kilo a pak nám zbytek hnije na skladě,“ popsal jednatel Martin Pekárek.
Tak dobrou úrodu jako vloni nečekají lechovičtí vinaři.

„Výnosy budou určitě podstatně slabší. Větší množství odrůd je částečně sprchlé a hrozny nedosahují takové velikosti, jako vloni,“ sdělil správce lechovických vinohradů Roman Staněk.

Podle něj je nižší i nasazení hroznů. „Za poslední měsíc má réva k dispozici velké množství vody a částečně může nahradit velikost bobulí. Ale teď se dá jen těžko odhadnout, jaká letošní úroda vlastně bude,“ dodal Staněk.

Vinař tvrdí, že vlivem dlouhotrvajících dešťů je letošní rok bohatý na houbové choroby.

O třetinu menší výnos očekává také Vinařství Waldberg. „I nám některé odrůdy hroznů sprchly. Vypadá to, že výnos bude až o třetinu nižší,“ řekl Karel Blahůšek, který má ve firmě na starosti vinohrady.

Vinaři však preventivně používají postřiky především proti peronospóře „Vzhledem k letošním srážkám jsme používali systémové postřiky, objevuje se více nemoc peronospora než ovidium,“ upřesnil Blahůšek.

Sprchlé hrozny

I vinařství Znovín se musí bránit chorobám. „Na některých místech se na listech už tvoří peronospora, ale daří se nám ji zatím eliminovat. Část hroznů je sprchlá, protože v době květu na Znojemsku hodně pršelo,“ popsal ředitel Znovínu Pavel Vajčner.

Znovín podle slov ředitele počítá s nižší úrodou červených a některých bílých odrůd. „Kvalita bude snad výborná, ale výnos bude podstatně nižší než vloni,“ vypočetl Vajčner.

SYLVA PALVAČKOVÁ
JAKUB KRAINER