Parta zvědavců nedočkavě nakukuje do bludiště a povzbuzuje své známé, aby nezabloudili. Někteří jsou dokonce tak vynalézaví, že cestu labyrintem z jemné látky hledají vleže na břiše. O kus dál hlouček přihlížejících sleduje partu rybářů, jak se snaží ulovit plastové rybky. Chytit malé drátěné očko na háček ale není nic snadného. Děti, ale i dospělí, kteří se rozhodli jednotlivé disciplíny zdolat, soustředěně sedí či stojí nad obručemi, jež znázorňují fiktivní rybník, dlouhé minuty.

Hudbu, která se line z reproduktorů, přehluší zvučný hlas moderátora. „Právě začíná hudební soutěž. Všichni, kdo se přihlásili, přijdou za chvilku za mnou k pódiu," vyzývá moderátor Vojtěch Čabala.

Mikrofon jde po chvíli z ruky do ruky a známá pohádková píseň „Dělání, dělání…" se v mnoha verzích a osobitých podáních nese celou halou. Nechybí ani „Jingle bells" nebo originální rapové vystoupení. „Skvělé, děkujeme za odvahu," hlaholí moderátor.

Část přítomných sleduje zpěváky, část se činí na jednotlivých stanovištích. Jiní fungují jako doprovod vozíčkářů nebo přišli podpořit a pozdravit organizátory. „Je úžasné, kolik přišlo lidí. Oceňuji snahu učitelek vzít na Úsměvy děti ze znojemských škol či školek. Děti zjistí, že lidé s postižením nejsou nic zvláštního. Když se s nimi někde v budoucnu setkají, již nezůstanou koukat s otevřenou pusou," říká jedna z návštěvnic akce Radka Sovjáková.

Školáci se mezi zdravotně znevýhodněnými pohybují zcela přirozeně a mnohé úkoly plní společně. „Pojď, zkusíme si uplést košík," vyzývá dívka v princeznovských šatech jednoho ze soutěžících. Společně pak protahují namočené lýko připravenou kostrou budoucího koše.

Účastníci sbírají indicie, které vedou k rozluštění názvu filmu či pohádkové postavy. Řada těch, která je oblečená v pohádkovém kostýmu či v šatech, které připomínají slavné filmové postavy, se tísní u fotokoutku.

Vše spokojeně sleduje ředitel znojemské charity Evžen Adámek. „Úsměvy pořádáme potřetí a je o ně rok od roku větší zájem. Odhaduji, že přišlo na tři sta lidí. Přijela i Charita z Rakouska a jsou tady lidé ze Zámku v Břežanech i spousta dalších," rozhlíží se.