Nová okna božický domov důchodců mít zřejmě nebude. Má ale jistotu, že dostane peníze na provoz a výplaty pro všechny zaměstnance.

V sociálních ústavech a domovech důchodců začal nový rok o něco lépe než v předchozích letech. Jestli jim vyjdou peníze na opravy, se však dozvědí nejdříve v dubnu.

„Už více jak čtyři roky žádáme o novou fasádu a výměnu oken. Jakmile je větší vítr, tak máme v místnostech chladněji,“ řekla zástupkyně ředitele božického zařízení pro seniory Jiřina Burdová.

V zámečku nyní žije stovka seniorů v pokojích až po sedmi lidech. „Podle nového sociálního zákona musíme zmenšit pokoje, takže by bylo potřeba je předělat na dvoulůžkové. Na přestavbu máme letos přislíbenou nějakou část peněz,“ dodala Burdová.

Napjatý rozpočet

Peníze na výměnu oken, zateplení budovy a opravy všech instalací by potřebovali v Jevišovicích. „Příjem je na úrovni loňského roku a ten byl poměrně hodně napjatý. Zdrží se tak veškeré opravy. Bylo by potřeba vyměnit okna a zateplit budovu. Není v pořádku instalace. Dobrou zprávou je, že jsme získali peníze na lůžkový výtah a to je naše priorita,“ informoval ředitel jevišovického domova pro seniory Jiří Durák.

V domově by ředitel rád přivítal zaměstnance v oboru fyzioterapeut. „Problém je v penězích. V privátní praxi dostane pracovník lepší plat, než mu můžeme nabídnout my,“ dodal Durák.

Ředitel vidí problém i v zanedbaném okolí. „Roční rozpočet na sto pět klientů je třicet milionů korun. Snad nám něco vyjde i na drobné úpravy okolí zámku,“ dodal ředitel.

Rekonstrukci hlavní budovy připravují v Domově pro seniory v Plavči. „Jestli získáme peníze či ne, to ještě nevíme. Měli bychom opravit rozvody elektřiny, vody a odpad a vyměnit okna. Chtěli bychom, aby celý objekt byl bezbariérový,“ popsal ředitel domova František Vybíral.
Podobně jako v jiných zařízeních chtějí okna vyměnit i ve Skalici. „Ještě bychom potřebovali novou fasádu, ale na to už z rozpočtu nezbyde. Jinak všechno důležité jsme stihli opravit už v minulosti,“ informoval ředitel skalického zařízení František Venhuda.

Dostačující péče

Podle ředitele tavíkovického ústavu pro lidi s kombinovaným postižením Tomáše Havláska byla letošní dotace ze státního rozpočtu téměř naplněná. „Znamená to, že péči o klienty budeme moci dělat na takové úrovni, jakou si zaslouží. Vloni jsme hned od začátku roku museli omezovat počty zaměstnanců, abychom přežili. Ke konci roku nám naštěstí deficit dorovnali, jenže po celý rok jsme museli šetřit,“ uvedl Havlásek.

Měsíční péče o jednoho klienta stojí dvaadvacet tisíc korun. „Dům je nový a tak potřebujeme pouze drobné úpravy,“ dodal ředitel.
Více peněz ze státního rozpočtu požadovali v Hostimi. „Zažádali jsme o navýšení počtu zaměstnanců, ale nemůžu odhadnout, jestli získáme peníze. Pokoje v našem zařízení jsou až pro sedm klientů. Chtěli bychom koupit alespoň nové komody, kterými bychom velký prostor oddělili. Na ty ale nemáme,“ řekl ředitel Domova pro seniory v Hostimi Jindřich Formánek.

Příspěvek, který letos dostane znojemský domov pro seniory, je zhruba stejný jako loni. „Domov má více zdrojů příjmů. Od města, platby od důchodců a příspěvky na péči. I přesto nelze mluvit o tom, že by měl peněz dostatek,“ řekla znojemská mluvčí Denisa Šipošová.