Krajští úředníci již zveřejnili hlasovací lístky všech třiadvaceti politických subjektů.

Jednotlivé strany své kandidáty zatím představují jen sporadicky. „Největší nápor teprve přijde. Prázdniny čerstvě skončily, a tak jsme mohli zatím jen tu a tam vidět  plakát nebo billboard. Žádná z politických stran dosud nepracovala dlouhodoběji  na předvolební kampani," uvedl politolog Jaromír Příkazský.

Podle něj se strany kampani věnují jen před volbami a nárazově. „Krajské volby jsou navíc druhořadé, takže je vidět, že se strany kampani věnují jinak než například při celostátních volbách. Otázkou pak je, jak se o krajské volby zajímají samotní voliči," konstatoval Příkazský.

Na kandidátkách jsou desítky jmen ze Znojemska. Lídry má Znojemsko ve třech z nich. Věci veřejné vede dvaačtyřicetiletý obchodní manažer Jan Blažek. Jedničkou na kandidátce SPO Zemanovci je bývalý místostarosta Znojma, učitel Marian Keremidský a na prvním místě kandidátky Nezávislých demokratů je známá znojemská odborová šéfka Růžena Šalomonová. Je ale i řada jmen, které veřejnost příliš nezná. „Příčinu vidím s samotném mechanismu sestavování kandidátek. Na každé z nich může být až sedmdesát lidí a naplnit kandidátku tak, aby tam byly zajímavé osobnosti, může být především pro menší strany těžké. Proto mnohdy oslovují i rodinné příslušníky. To se však týká i větších stran," řekl politolog.

Nejsilnější politické strany mají kandidáty ze Znojemska do podzimních voleb na nižších příčkách. Za ČSSD například kandiduje na sedmém místě znojemská podnikatelka Bohumila Beranová, dvanáctý v pořadí je starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Křesťanské demokraty zastupuje soukromý zemědělec z Přeskačí a zároveň místostarosta obce Jiří Němec. Patří mu čtvrtá příčka ze sedmdesátimístného seznamu. O pět míst níže je starosta Těšetic Zdeněk Nekula a dvacátý například lékař, mluvčí znojemské nemocnice a mluvčí rady města Pavel Jajtner.

Nejvýše z obyvatel Znojemska na kandidátce ODS je pak únanovský starosta Vojtěch Fabík. Patří mu osmá příčka. Naopak na posledním, šestašedesátém místě kandidátky je Libor Kosour. U jeho jména je pozice technicko hospodářský pracovník z Tavíkovic.

Komunisté mají na šestém místě ředitele střední školy Petra Krátkého.

Někteří voliči mají již nyní jasno, jiní ještě stále nejsou rozhodnuti, komu svůj hlas dají. „Kampaň zatím nevnímám, viděl jsem jen sliby sociálních jistot na plakátu hejtmana Haška. Jsem pravicový volič a k volbám rozhodně půjdu. Na internetu si vyhledám informace, které mne zajímají, a zvážím, co kdo nabídne," svěřil se David Holeček ze Znojma.

VÍCE ČTĚTE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ ZNOJEMSKÉHO DENÍKU ROVNOST