Dělníci tam zahájí její dlouho ohlašovanou rekonstrukci. Zaměří se na silnici, chodníky i osvětlení. „Mělo to být hotové už dávno. Ty chodníky tam jsou tragédie,“ komentoval Radek Konvalina ze Znojma.

Práce zasáhnou také ulici Malá Michalská. „Pro řidiče budou uzavřené části Horní České v úseku od křižovatky s ulicí Kovářskou po budovu školy,“ informovala mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Povolení k vjezdům získají pouze vlastníci nemovitostí, ubytovaní nebo lidé se zásobováním. I oni však budou omezeni tím, jestli vjezd zrovna umožní práce na stavbě, chodcům tam naopak zaručí vstup vždy. „Komplikace se zrušeným parkováním zmírníme vyhrazeným místem na Horním náměstí pro držitele parkovacích karet,“ slíbila Pastrňáková.

První etapu prací stavaři završí podle plánů do konce letošního roku. S nákladným projektem budou pokračovat úsekem k Velké Michalské a pracemi na Malé Michalské.

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers
Znojemské divadlo oslaví 120 let. Zahrají mu Melody Makers a popřeje Hrdý Budžes

Aktuálně se pracuje také na novém chodníku v Načeraticích, které jsou místní částí Znojma. „Dělníci chodník staví podél celého průtahu obcí, který je přitom ve vlastnictví kraje. Právě majetkoprávní spory proto začátek prací zpozdili. Nyní je už ale po problému,“ zdůraznila mluvčí radnice Pastrňáková.

Pro místní tak zajistí především lepší bezpečnost. „Je tam totiž velký provoz a někteří řidiči se chovají neukázněně. Chodcům chybí chodník i místa pro přecházení. Do konce roku ale využijí chodník široký jeden a půl metru ze zámkové dlažby v délce více než jeden kilometr,“ popsala mluvčí.

Chodník bude podle informací zástupců města pouze jednostranný. Znamená to, že povede vždy jen po jedné nebo po druhé straně silnice. Náklady vynaložené Znojmem dosahují téměř dvanácti milionů korun.