O uzavírce
- Uzavírku silnice povolil odbor dopravy v termínu od 7. října 2019 do 30. června 2020.
- Objížďka vede přes Dešov na Třebíčsku.
- Chatařům v oblasti Beránky vydává povolení k vjezdu do zákazu kolem Cornštejna Obecní úřad Bítov.
- Konec uzavírky 30. června nemusí být definitivní.

Redakci Znojemského deníku Rovnost oslovil bítovský podnikatel a zastupitel Roman Tesař. „Zásadně nesouhlasím s uzavřením silnice třetí třídy číslo 408. Skandální je způsob oznámení uzavírky pouze šest dní před jejím zahájením vyvěšením na obecní vývěsku. Bez jakéhokoli jednání s obyvateli, s obcí, s podnikateli. Bez možnosti se na ni připravit, například tím, že na to své hosty upozorním, vysvětlím jim příjezd,“ zlobí se Tesař.

Úřady omezení povolily na žádost oblastní správy silnic kvůli havarijnímu stavu. Nejméně na dvou místech totiž hrozí pád kamenů ze skal ve svazích nad silnicí. „Bohužel jsme museli nechat uzavřít celý úsek od bítovského mostu až do Vysočan. Nebezpečné místo je asi 160 metrů za bítovským mostem. Další je pak pod Vysočany. S Obecním úřadem Bítov jsme domluvení, že chatařům bude vydávat povolenky ke vjezdu,“ oznámil šéf znojemských silničářů Jaroslav Kosík.

Oklikou k chatě

Uzavírka se kromě obyvatel Bítova, Vysočan či Korolup týká i stovek chatařů, kteří tuto cestu využívají. „Máme chalupu na Farářce. Takže teď musíme jezdit objížďkou přes Dešov, protože v Uherčicích je také uzavírka,“ konstatoval třeba Jiří Blažek.

Stovka chatařů možná bude žádat o povolení k vjezdu obecní úřad v Bítově. „Povolenek, které mám od silničářů, jsem už vydal třicet. Jsem rád, že jsem získal aspoň možnost je vydávat. Lidé mi volají denně. Bohužel jde o havarijní stav u této silnice,“ informoval starosta Bítova Vladimír Kundrát.

Jak dodal, vše bylo velmi rychlé. „Bohužel dosud nemám v rukou žádný harmonogram prací. Podle ředitele Kosíka se na něm nyní pracuje. Problémy to způsobí místním, chatařům, ale třeba i zásobování prodejen Jednoty,“ doplnil bítovský starosta.