S přestavbou někdejší obecní požární zbrojnice mají být dělníci hotoví na jaře. „Nyní jsme v plné práci, příští týden přijde na řadu výměna oken. Oprava stávající budovy má podle smlouvy skončit do dubna. Potom ještě přijdou na řadu nutné přístavby. Předpokládám, že technologii nainstalujeme do října," řekl majitel vznikajícího pivovaru Roman Tesař.

První pivo by měl pivovar stáčet a nabízet koncem roku. „Chceme si vše důkladně připravit, vyzkoušet a případně vyladit, proto cílíme až na příští sezonu. Plánujeme, že koncem roku bychom už mohli dodávat pivo třeba i do některých znojemských hospod," odhadoval Tesař.

Šéf přilehlé restaurace s penzionem se nyní sám učí pivo vařit. „S rozběhnutím pivovaru nám radí a bude pomáhat jeden sládek z Českého Krumlova, další personál budeme zaškolovat. A já si právě dělám rekvalifikační kurs na sládka. Je to velmi zajímavé," podotkl Tesař.

Záměr zřídit v Bítově minipivovar považuje za užitečný tamní místostarosta Jan Binder. „Bítov je už nyní vyhledávaným turistickým cílem a rekreační oblastí. Myslím, že nový minipivovar může do Bítova přilákat nové návštěvníky a těm stávajícím nabídnout další zajímavost," řekl Binder, který je zároveň kastelánem bítovského hradu.

Pivovar bude zpočátku nabízet dvě piva. „Počítáme s jedenáctkou či dvanáctkou světlým spodně kvašeným ležákem a jedním polotmavým pivem. V úvahu připadají i různé speciály. Návštěvníky chceme zaujmout i tím, že u nás budou vidět celý proces výroby piva," přiblížil Tesař. Náklady na přestavbu zbrojnice a vybavení pivovaru dosáhnou zřejmě sedmi milionů korun.

Na Znojemsku již funguje jeden minipivovar v Novém Šaldorfu – Sedlešovicích. Nese název Dyje. Malá produkce piva se má vrátit i do opuštěného znojemského pivovaru.

Část areálu bývalého pivovaru u ulice Přemyslovců město pronajalo investorovi, který nyní chystá rekonstrukci vybraných prostor a poté zahájení produkce piva. „Společnost Heineken podle předpokladů nevyužila svého přednostního pravá na znovuobnovení výroby svého piva ve Znojmě, a tak jsme mohli podepsat smlouvu s nově vzniklým Znojemským městským pivovarem. Přednostní právo vyplývalo z původní smlouvy, kterou podepsalo město s Heinekenem před čtyřmi lety, když pivovar kupovalo," uvedl před časem starosta města Znojma Vlastimil Gabrhel. Firma nyní pracuje na projektu obnovy vybraných částí pivovaru a chystá se požádat o příslušná stavební povolení. Podle prvních optimistických odhadů by její zástupci chtěli s výrobou piva začít také ještě letos.

Záměr pronájmu vzbudil ve Znojmě polemiku a kritiku, protože tehdejší vedení města jej oznámilo velmi krátce před loňskými komunálními volbami. Jednalo se přitom o nájem, který firma za splnění stanovených podmínek získá na třicet let.