V 11 hodin a 11 minut pak znojemský ponocný slavnostně odtroubí ten pravý čas k prvnímu přiťuknutí mladým vínem a vinaři začnou nalévat první vzorky svěžích vín z letošní úrody.

„Žijeme ve Znojmě, centru významné vinařské podoblasti. Myslím tedy, že je na místě, abychom zdejším nabídli možnost ochutnat mladá vína i mimo restaurace a vinotéky, jako je tomu v tento den i v jiných městech naší republiky. Navíc máme tu výhodu, že můžeme nabídnout vína od lokálních vinařů, jež jsou zde ‚doma' a svou kvalitou se řadí mezi ta nejlepší," vysvětlil ředitel Znojemské Besedy František Koudela. Právě Beseda letos poprvé Slavnosti Svatomartinských a mladých vín v centru města pořádá.

V Minoritském klášteře tak na návštěvníky 11. listopadu od 11 do 20 hodin čekají mladá vína z vinařství Hanzel, Kořínek, Lahofer, Líbal, Piálek a Jäger, Špalek, Vinice Hnanice, Vinné sklepy Lechovice a Waldberg. Ochutnávat je budou formou placené pochůzkové degustace. Nabídku lahodných vín doplní gastronomické speciality hotelu Kateřina, který připraví degustační menu sestavené právě pro tuto akci. Na výběr bude dýňová polévka, znojemský špíz se šalotkovou omáčkou, smažený filet z pohořelického kapra v máku nebo pečené kaštany. Chybět samozřejmě nebude i pokrm z tradiční husy. Těšit se můžete i na cimbálovou muziku Denár, která během celého dne přispěje k pohodové a sváteční atmosféře.

„Letošní ročník je pro nás v podstatě ročníkem nultým, na základě ohlasů na něj chceme následující ročníky Slavností Svatomartinských a mladých vín dále vylepšovat a zařadit je po bok ostatních akcí pro Znojmo tradičních," dodává Koudela.

Vstup na akci je zdarma.