Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Je prvního května a z místních amplionů vyhrává pokroková muzika. Kolem silnic stojí ženy, děti i muži a mávátky zdraví alegorické vozy. Nebojte se, nejsme v minulém století, jedná se pouze o jednu z mnoha tradic, které udržují lidé v Dolních Dubňanech. V tomto případě však pouze o recesi.

Kromě oslav svátku práce pořádají dubňanští i jiné akce. Obec žije velmi bohatým společenským děním.

„Naše vesnice si na dodržování tradic zakládá. Na jaře na smrtnou neděli začneme smrtolkou, jinde se říká vynášení moreny. Poručnicemi jsou vždy dívky ze sedmé třídy. V peřince mají panenku, chodí od domu k domu a zpívají smrtelenko smrtelná, kdes tak dlouho byla. Vybranou část peněz, které jim místní věnují, děvčata věnují na kostel,“ popisuje starostka Jana Mašová.

Žijící tradice

Před Velikonocemi mohou lidé potkat chlapce s hrkačkami.

„Moc si zakládáme na oslavě tradičních Václavských hodů. Ty začínají už ve čtvrtek kopáním jámy, do které v pátek postaví májku. V sobotu, neděli i pondělí po obci všichni mladí zavádí. Součástí je i taneční zábava v našem sálu,“ dodává starostka.

Místní pořádají i různé výstavy či mikulášskou nadílku. Obec je známá Festivalem dechových hudeb.

„Tato akce vznikla v roce 1987 a každoročně se koná první červnovou neděli. Můžeme se pochlubit i známou domácí dechovou kapelou Dubňanka, která se letos zúčastnila soutěže Zlatá křídlovka. Osadila třetí místo. Ale muzikanti získali i cenu diváka,“ přibližuje starostka.
O kulturu se starají i místní hasiči, myslivci a rybáři.

„O masopustu u nás chodí maškary a již podruhé naši mladíci uspořádali na prvního máje průvod alegorických vozů. Sehnali si CD nosič s pokrokovou hudbou a tu pouštěli do rozhlasu. Potom se starými namašlenými mašinami objížděli obec. Místní stáli při krajnicích a mávali praporky. Byla to velká sranda a zároveň recese,“ směje se Mašová.

Vzácné rostliny

V Dolních Dubňanech funguje obchod, hospoda, mateřská i základní škola. „V okolí školku ani školu nemají, jsme tedy taková vesnička středisková,“ dodává starostka.

Věkový průměr obyvatel Dolních Dubňan je čtyřicet let. „Nejvíce místní živí nedaleká jaderná elektrárna, do které dojíždí. Je to od nás jenom pár kilometrů. Někteří jezdí za prací do Moravského Krumlova a hodně do Brna,“ nastiňuje.

Malebná vesnička s téměř pěti sty obyvateli se rozprostírá osm kilometrů od Moravského Krumlova mezi řekami Rokytná a Jihlava. Při procházce přírodou si každý může všimnout už od brzkého jara plno vzácných rostlin. Největší ozdobou slunných strání okolí obce je koniklec obecný.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.