Další návštěvníky ale dlabání a zdobení dýní očividně baví. „Je to dobrý nápad a příjemná zábava. Jsme tu vlastně náhodou. Do Hnanic přijeli hlavně za kamarády, kteří tu mají sklípek. Dýně jsme si z Ostravy od dědy ze zahrady přivezli na polévku, ale teď z nich asi budou lucerničky,“ usmívá se jedna z návštěvnic Martina Vůjtková, zatímco s očividnou chutí upravuje už asi třetí malou tmavě zelenou dýni.

„V Hnanicích jsme poprvé, ale určitě ne naposledy,“ dodává.

Situace z léta v bítovské zátoce Horka, kde bylo extrémně málo vody.
Sucho omezilo vodní dopravu a poprvé za 23 let zrušilo tradiční zamykání řeky

U dalšího stolu se podobnou chutí pusti do velké dýně jeden z místních školáků. „Už vím, jak to udělám, bude z něj pankáč. Číro mu dám ze slámy.“ vysvětluje desetiletý Jakub Jurák.

Poznamenává, že dýně dělávají i ve škole. „Ale tam děláme normální, tam bych asi pankáče nedělal,“ poznamenává školák.

Do zdobení dýní se zapojují i dospělí. „Je to příjemná zábava pro děti a vlastně i pro rodiče. Jednu dýni si taky ozdobím, docela mě to baví,“ říká další z návštěvnic Svatava Dudešková.

Nápad pořádajícího spolku Wolfgang se líbí i Evě Kozové. „Dýně pěstujeme, proto si z nich děláme výzdobu i doma. Něco už máme hotové a další ještě dotvoříme. Tady jsme byli už loni, dětem se program líbil, moc pěkná byla večerní stezka,“ pochvaluje si Eva Kozová.

Jan Blažíček. Archivní snímek
Boural opilý. Nehoda bývalého místostarosty Znojma Blažíčka míří před soud

Předsedkyně pořádajícího spolku Jana Hýžová dohlíží na občerstvení, zrovna jednomu z hostů nalévá dýňovou polévku. „Existujeme od loňského roku. Jmenujeme se podle patrona zdejšího kostela i celé obce. Snažíme se oživovat místní tradice, proto jsme vedle Dýňování připravili už loni na podzim Wolfganský trh. Další plánujeme v adventu, kdy představíme i různé naše výrobky,“ sděluje předsedkyně spolku.