Návštěvníkům i provozovatelům největších kempů na Znojemsku narušují počátek hlavní sezony deštivé dny. Majitelé kempů jsou ale zatím poměrně spokojení. Těší je rostoucí zájem zahraničních návštěvníků. Náročnějších hostů chtějí víc, proto chystají bungalovy a penziony.

„Máme plno. Počasí sice právě teď moc nepřeje, ale lidé hodně jezdí po výletech, v posledních letech stále přibývá i cykloturistů a těm tohle počasí docela vyhovuje. Samozřejmě, pokud by pršelo čtrnáct dní, bylo by to horší, ale zatím jsme celkem spokojeni,“ řekl Oldřich Veselý, jednatel společnosti provozující kemp a ubytovny u pláže vranovské přehrady.
Podobně hodnotil první dva prázdninové týdny šéf kempu u Výrovické přehrady Karel Mucha.

„Vzhledem k počasí sice nemáme zcela optimální sezonu, ale chatky jsou plné a slušně zaplněná jsou i místa pro stany a karavany. Naší výhodnou je, že jsme poměrně malý kemp se silnou stálou klientelou,“ řekl Mucha.

Rodiny s dětmi, rybáři, cykloturisté či výletníci s karavany míří do kempu podle jeho slov i nyní.
Méně spokojení jsou v dalším velkém kempu, u vranovské přehrady, nedaleko Bítova.

„Déšť prospívá kvalitě vody, což je dobré, ovšem turisty moc nepotěší. O víkendech se kemp docela zaplní, ale přes týden máme obsazenou asi tak třetinu kapacity,“ uvedl šéf bítovského kempu Marek Mucha.

Všichni provozovatelé kempů se shodli na tom, že na Znojemsko a Vranovsko míří čím dál víc rekreantů ze zahraničí. „Budeme muset brzy rozšířit karavanová stání. Projekt už máme nachystaný. Karavanistů jezdí rok od roku víc, zejména z Holandska, Belgie, Německa a Rakouska,“ potvrdil jednatel Veselý.
Do kempu u pláže přivedou hosty z ciziny většinou informace na internetu.

„Hlavní roli hraje v našem případě pověst kempu. Nyní jezdí nejvíce Holanďané a Dánové, velmi často noví návštěvníci přijedou proto, že jim nás doporučili jejich známí,“ doplnil Marek Mucha. Obdobná situace je i ve Výrovicích.

„Loni jsme měli zahraničních hostů asi desetinu, letos je to asi patnáct procent, možná i více. Naprosto převažuji karavanisté, ale zrovna jsem potkal skupinku hostů z Německa, kteří přijeli pod stan,“ informoval Karel Mucha. Stejný podíl zahraničních hostů odhadli i provozovatelé dalších dvou kempů. Vedle vyššího zájmu rekreantů z cizích zemí se shodují i na tom, že obecně rostou u rekreantů nároky na kvalitu ubytování. Vedle kempů proto v nejbližších měsících a letech začnou vyrůstat penziony a bungalovy.

„Chystáme dva projekty. Na jeden, u Vranova, jsme již získali evropskou dotaci, připravujeme výběrové řízení na dodavatele stavby, která začne snad na podzim. Do evropských fondů podáme rovněž projekt bungalovů u Bítova,“ sdělil Marek Mucha.

Na vranovské straně přehrady má vyrůst patnáct bungalovů, u Bítova ve třech etapách skoro čtyřicet. Územní rozhodnutí na stavbu penzionu vyřizuje nyní šéf výrovického kempu.

„Brzy bych měl mít v ruce poslední úřední náležitosti a požádat o stavební povolení,“ dodal Karel Mucha.