Situace se ale brzy změní. Toalety na tišnovské vlakové stanici jsou jedny z těch, které Správa železnic hodlá do konce roku 2020 opatřit elektronickými dveřními zámky. „Cestující už nebudou muset čekat na vydání klíče pokladním, ve většině stanic navíc bude možné platit kartou,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Krom toho se tišnovské veřejné toalety dočkají drobných oprav. „Zkvalitnění prostředí vítáme. Došlo k ní po dlouhých letech, jsme za to rádi. Sami chystáme opravy přednádraží,“ řekl starosta Tišnova Jiří Dospíšil.

Dělníci opravili také nádražní budovu ve Strážnici. „Zčásti jsme se věnovali modernizaci sociálního zázemí pro cestující jako jsou záchody nebo sprcha,“ sdělila Friebová. I zde Správa železnic umístila automat, který umožní i bezhotovostní platby.

A víno teklo proudem.
OBRAZEM: Beach Vinobraní ve Znojmě bavilo malé i velké

Elektronických dveřních zámků se dočká i břeclavské nádraží. „Je v dobrém stavu, proto nebudou třeba další opravy,“ uvedla Fiebová.

V roce 2021 Správa železnic chystá instalaci turniketů ve stanicích Hrušovany nad Jevišovkou – Šanov a Znojmo. Ve stanici Hrušovany nad Jevišovkou – Šanov na Znojemsku se chystají větší změny, v nádražní budově je navrženo nové rozložení prostoru toalet.

Ve Znojmě přibudou turnikety

Veřejné záchody na znojemském nádraží jsou na tom naopak lépe. „Kompletně jsme je opravili v roce 2015, takže přidáme turnikety do prostoru vestibulu bez dalších zásahů do prostor,“ uvedla Friebová.

Ve Znojmě jsou za opravy rádi. „Vylepšení komfortu pro cestující vítáme. Znojemské nádraží hojně využívají studenti, pracující i turisté,“ řekla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Pár set metrů nového asfaltového povrchu zpříjemní jízdu u zahrádek na Cínové hoře ve Znojmě.
Na Cínové hoře je nový asfalt. Cestu využívají cyklisté i zahrádkáři

Správa železnic v tomto a příštím roce opraví toalety na více než šedesáti železničních stanicích po celé České republice. „Vybrali jsme ty, které úpravy skutečně potřebují a také podle intenzity cestujících. Snažíme se zkvalitnit prostředí veřejných záchodů tak, aby odpovídalo současným nárokům,“ vysvětlila Friebová.

Podle Květoslava Havlíka z firmy Kordis, která koordinuje dopravu v kraji, jsou veřejné toalety na autobusových nádražích v dobrém stavu. „Řada z nich je nově opravena. Jmenovitě třeba v Břeclavi a ve Znojmě,“ řekl Havlík.

MAGDA DUHONSKÁ
PAVLÍNA ZICHOVÁ