Je sobotní slunečné dopoledne a lidmi zaplněné hřiště v Křepicích je nepřehlédnutelné již z dálky. Sportovci všech věkových kategorií v pestrobarevných tričkách zatím pobíhají, postávají či posedávají a čekají na svou chvíli. Křepičtí totiž pořádají již třetí ročník Her bez hranic.

„Nechali jsme se inspirovat známou televizní soutěží z devadesátých let. Vzorem nám byly ale i vesnice z Vysočiny, kde podobná sportovně zábavná klání pořádají. Letos soupeří dvanáct desetičlenných družstev. V každém je pět dospělých, dvě děti do deseti let a tři do patnácti let," vysvětluje základní principy starosta Křepic Zdeněk Brandl.

Tolik očekávanému startu předchází nezbytné focení družstev. Dětské osazenstvo zkouší ve volných chvílích chůzi na obřích lyžích, na které se vejdou čtyři soutěžící. Je zjevné, že musí začít stejnou nohou, ale některým sportovcům činí potíže, která noha je levá a která pravá. „Říkejte jedna nebo dva, levá a pravá vás zbytečně plete," kibicuje Stupešické Jan Čurda.

Lyže jsou obávanou disciplínou a pořadatelé je zařazují do každého ročníku soutěže. „Snažíme se úkoly obměňovat, ale lyže ponecháváme každým rokem. Legraci si užijí sportovci i diváci. Letos máme bohužel vypuštěný rybník, takže odpadá disciplína na lodičkách. Všichni se ale mohou těšit na slalom s kolečkem, ve kterém je naložený kolega z družstva, či úkol nazvaný pacient. Nezbytnými rekvizitami jsou role papíru a nosítka," usmívá se starosta.

Krátce po desáté hodině sportovní hry začínají. Radost a recesi nekazí ani pár aprílových kapek spadlých z nebe. Jako by déšť zkoušel zdatné sportovce při slalomu, ale občasné pády či uklouznutí jen přispívají ke všeobecné zábavě a zesilují fandění publika. „Křepice v publiku není slyšet, to bude tím, že většina lidí ze vsi soutěží," směje se starosta obce o sto pětadvaceti obyvatelích.

Na dráze se s kolečkem rychle střídají Stupešice, Horní Kounice nebo Lhánice. „Přibrali jsme jedno družstvo ze Lhánic od Náměště nad Oslavou. Účast tamních borců inicioval místní rodák. Je skvělé, že naše hry pronikají i za hranice regionu," raduje se Brandl.

Následující disciplína  spočívá v omotání fiktivního maroda rolí papíru a následném úprku s naloženým pacientem. „Páni, tady to vypadá, že nemocný neměl uhrazené zdravotní pojištění," hlaholí moderátor Pavel Vacek v reakci na zdánlivě brutální zacházení.

Všichni běhají a zápolí s nasazením olympioniků. „Maminko, to jsem zvědavá, kdo nakonec vyhraje," ozývá se z publika šestiletá Verunka Pokorná.

Nejlepší a nejrychlejší byli nakonec Běhařovičtí. Druhou příčku na stupni vítězů obsadili domácí borci, třetí skončila Slatina.