Zatímco třeba krajský záchranný systém varuje pomocí SMS zpráv před povodněmi a nejrůznějšími nebezpečnými situacemi, v Křepicích touto formou svolává hostinský na pivo své štamgasty.

„Máme takovou kuriozitu. Pravidelní štamgasti dostanou zprávu, že se dnes hospoda otevře třeba od šesti hodin večer. V týdnu se totiž jinak nevyplatí hospodu otevřít a tak nás hospodský svolává, když zrovna otevře. Funguje to tak například ve středu.

To máme úřední hodiny, tak to se s účetní a zástupcem v hospůdce vždycky stavíme na pivo. To znamená, že nejméně tři zákazníci dojdou. O víkendu je už normální provoz,“ popsal první muž obce Zdeněk Brandl, který ve starostovském křesle sedí už třetí volební období.

V Křepicích zastupitelé nejvíce podporují čtyři fungující spolky a kulturní a společenské dění. „Nejaktivnějším spolkem je Sbor dobrovolných hasičů, který se podílí na přípravě masopustu, posvícení, srazu traktorů domácí výroby, obecní zabijačky, plesu i pálení čarodějnic,“ vyjmenoval Brandl.

Stodesetiletí hasiči

Právě hasiči před dvěma roky oslavili sto deset let existence a získali i vlastní prapor. „V začátcích bylo třiadvacet členů, dnes už je nás přes třicet. Pravidelně jezdíme na závody v požárním útoku, vloni jsme jich absolvovali čtrnáct. Nejhůř jsme skončili čtvrtí, jinak jsme pokaždé stáli na bedně vítězů,“ přiblížil velitel křepických hasičů Leoš Pokorný. Dodal, že jednotce nic nechybí. „Vzhledem k tomu, že nejezdíme k zásahům, zase toho tolik nepotřebujeme. Obec nám vychází vstříc, máme veškeré vybavení na soutěže i opravenou hasičárnu,“ dodal Pokorný.

Na seznamu svého vybavení mají křepičtí hasiči sto deset let starou stříkačku. „Je plně funkční. Kompletně jsme na ní udělali generálku. Máme také deset historických dobových uniforem. Jsou bílé barvy a někdy se nám lidé smějí, že vypadáme jako pekaři. Při některých soutěžích či akcích děláme ukázky, jak historická stříkačka funguje,“ vysvětluje velitel.

Jednou ze zajímavých akcí, kterou hasiči pořádají, je hektoriáda. „Sjíždí se sem traktory domácí výroby z celého okolí. Přišlo přes pět stovek návštěvníků, letos se závod uskuteční už po sedmé,“ pochlubil se velitel hasičů. Dodal, že vloni byla součástí hektoriády i výstava veteránů.

Své důležité místo má v životě obce i fotbalový oddíl Bayern Křepice, který sportovci založili před téměř dvaceti lety. „Ze čtvrté třídy postoupili do třetí a drží se v druhé polovině tabulky. Každý rok pořádají turnaj v nohejbalu a příští rok oslaví už dvacet let,“ řekl Pokorný, který je zakladatelem družstva.

S dalším členem klubu vymyslel název. „Bylo to v době, když jsem jako děcko běhal po hřišti v dresu Bayernu. Než jsme označení začali používat, poslali jsme do Mnichova dopis. Žádali jsme je, zda můžeme používat stejné jméno. Neměli s tím žádný problém,“ zasmál se Pokorný.

Dalším úspěšným spolkem jsou rybáři a myslivci. „Myslivecké sdružení proslulo výbornou organizací Poslední leče. Rybáři, kteří mají v pronájmu místní rybník, pořádají koncem června hojně navštěvované závody,“ pochválil spolky starosta Křepic.

Za prací do Znojma

Po dlouhá desetiletí byly Křepice určené k pouhému přežívání a patřily ke střediskové obci Běhařovice. Malebná vesnička však svou vitalitu neztratila, osamostatnila se a dnes zde žije sto třicet lidí.

Lidé z Křepic dojíždí za prací především do Znojma či Moravského Krumlova. „Možnost zaměstnání je přímo v Křepicích minimální. Základní potraviny si ale lidé mohou nakoupit v místní prodejně. Obec je plynofikovaná a v roce 2005 jsme u stávajícího hřiště vybudovali víceúčelové sportoviště. Opravili jsme areál za rybníkem, kde pořádáme letní zábavy. Pro děti jsme vybudovali nové hřiště, “ přiblížil starosta.

Dodal, že obec má připravené projekty na výstavbu kanalizace a vodovodu. „Letos bychom chtěli opravit na kulturním domě střechu. Ještě nás čeká koncem května znovuotevření kapličky Panny Marie Lurdské, kterou jsme vloni zrekonstruovali. Při této příležitosti uspořádáme tradiční sraz rodáků. Nejvíce nás však trápí vodovod a kanalizace,“ řekl první muž obce.

Vzhledem ke klidnému prostředí a okolním smíšeným lesům rozvíjí v Křepicích agroturistiku Vladimír Trnka. „Dříve jsem byl ekofarmářem, dnes nabízím jízdy na koních. Učím dospělé, malé i postižené děti. Ve stáji mám pět koní a pronajal jsem si okolní louky,“ řekl podnikatel Trnka.

Hosté mohou nocovat vestanech i třech pokojích, které Trnka nabízí. „S ekofarmařením jsem skončil. Hlavním důvodem bylo, že jsem předběhl dobu. Vlastnil jsem certifikát, jenže byl problém ekologické produkty udat. Z mléka jsem vyráběl sýry, ale nikdo o ně neměl zájem. Myslím si, že dneska už by nebyl takový problém s odbytem. Už bych ale zase nestíhal věnovat se farmaření i agroturistice,“ popsal podnikatel.

Jeho koně mohou lidé spatřit i v historickém průvodu při tradičním znojemském vinobraní. „Spolupracuji i s obcí a znojemským domem dětí a mládeže,“ uvedl Trnka.

Historie obce
- Nejstarší zmínka o obci je z roku 1196 v základní listině kláštera Louckého. Název vsi vznikl z osobního jména Chřipek, původní jméno Chřepice. Na konci 14. století se v Křepicích připomíná dvůr, v polovině 16. století se stávají součástí Želetického panství.
- V roce 1888 se v obci postavila samostatná škola. Po rozsáhlém požáru byl v roce 1899 založen Sbor dobrovolných hasičů.
- V roce 1908 byla ke starší zvonici přistavená menší kaple se sochou Panny Marie Lurdské, která je dodnes dominantou obce.
- Jihovýchodně od vsi je Hradisko – území s významnými neolitickými archeologickými nálezy.

Další díly seriálu Vesničky a města najdete ZDE