Nápad vybudovat naučnou stezku s informacemi ze života včel se zrodil v hlavách dětí z místního včelařského kroužku.

„S dětmi i se včelami pracujeme s manželem už dlouho a zjistili jsme, že o včelařství se toho obecně moc neví. Tak nás vlastně děti dovedly k myšlence vytvořit naučnou stezku,“ řekla vedoucí kroužku Božena Dobešová.

Trasa stezky vede od školy, po polích a zpátky k místnímu úřadu. Na sedmi panelech, rozesetých po celé cestě, se zájemci dozví veškeré informace o životě včel. Na každém panelu je i stručný popisek místa, na kterém tabule stojí.

Hlavní atrakcí je skutečný včelí úl, kde lze pod sklem sledovat práci včel. O včelstva se starají právě děti z mikulovického včelařského kroužku. „Nejen my, ale i děti pracují se živými včelami. Vybavili jsme je kombinézami a ochrannými pomůckami. Žihadlu se ale i tak někdy nevyhnou,“ dodala s úsměvem Dobešová. Sama dostala už bezpočet žihadel.

Jako zajímavou propagaci včelařství vidí naučnou stezku i předseda výboru Českého svazu včelařů František Texl. „Informace mohou zaujmout i laickou veřejnost. Potřebovali bychom rozšířit sice početnou, ale stárnoucí včelařskou rodinu,“ řekl Texl.

Na stezku se organizátorům podařilo získat dotace od Jihomoravského kraje. Ten přispěl částkou sto tisíc korun, městys Mikulovice zaplatil pětadvacet tisíc.

Nápad chválí i ředitel místní základní školy Ivo Bílek.

„Jsem rád, že o tento obor mají děti zájem. A věnují se svému koníčku i o prázdninách,“ pochválil své svěřence Bílek.

V Milulovicích přitom větší koncentrace včelařů než na jiných místech Znojemskanení. „Je tu ale dlouhá včelařská historie,“ vysvětlila Dobešová.

Podle jejích slov se městys může pochlubit třeba tím, že místní farář Václav Ambrož Hončík na začátku devatenáctého století vymyslel dřevěný rámeček, do kterého včely vyrábí plástve.

Už druhým rokem se o včely zajímá i devítiletá Mirka Huňová.
„Doma zatím včely nemám. Chodím do kroužku a všechno se o nich učím. Včel se nebojím,“ řekla žačka čtvrté třídy.