Některé bydlící trápí, že dosud radnice nezměnila územní plán. „V Miroslavi chybí byty a pokud mladí lidé odcházejí za prací do Brna, najdou si tam i bydlení. Pomalu se stáváme městem důchodců. Navíc po krachu Fruty přišla před lety Miroslav o spoustu pracovních míst. Nejen mě, ale i spoustu dalších lidí zaráží, že zakázky od města dostává stále stejná firma," nechala se slyšet Eva Opálková, která má na starosti organizační záležitosti při Národní házené v Miroslavi.

Byty, stavební i pracovní místa postrádá v Miroslavi podnikatel Václav Kondler. „Vadí mi i opuštěné koupaliště, které je v dezolátním stavu. Pokud jsme třetí největší město v regionu a nemáme vlastní koupaliště, je to smutné. Naléhavě opravit by potřebovaly i některé silnice," zlobil se Kondler.

Na miroslavském koupališti se učil plavat například student Petr Komosný. „Nyní musíme s kamarády dojíždět do Znojma nebo okolních vesnic. Navíc uvažuji o tom, že se kvůli nemožnosti sehnat vlastní bydlení z Miroslavi odstěhuji," naznačil student.

Jak doplnil, v kulturním životě města se opakují stále ustálené akce a nejen mladí lidé volají po oživení. „Známe Meruňkobraní, Gulášovku, jarmark a hody. Dříve bývaly taneční zábavy, ale nyní je už nikdo nepořádá. Vadí mi i, že na našem sportovišti se musí platit a nedaleké Hostěradice nabízí sportovní vyžití zcela zdarma," dodal Komosný s tím, že postrádá i parkovací místa.Pro zvětšení klikněte.

Neutrácet zbytečně evropské peníze a dát větší zodpovědnost a pravomoci policistům doporučuje Josef Vařeka. „Zlobí mě, když vidím třináctileté chlapce kouřit za kulturním domem trávu a policisté řeknou, že s tím nemohou nic udělat," nechápal Vařeka

Známý ornitolog Julius Klejdus Miroslav dobře zná, i když nyní bydlí v Branišovicích. „Starám se o tetu bydlící v Miroslavi a jsem tam tedy každý den," přiblížil Klejdus.

Dodal, že například tradiční Meruňkobraní je zaběhlou akcí, která volá po oživení a některým lidem by se již mohla v současné době zajídat. „Chválím snahy města opravit zámek, mám k němu takřka citový vztah. Bydleli jsme totiž nedaleko a z okna jsem se na zámek díval. Po letech chátrání se konečně něco změnilo. Starší lidé si potřebu oprav uvědomují, mladí mají možná jiné zájmy," uvažoval Klejdus. Doplnil, že poněkud hůře vnímá dopravní dostupnost odvozenou od polohy města, které leží poněkud stranou od hlavního silničního tahu Znojmo Brno.

Naopak pozitivně hodnotí vztah města k ochraně přírody. „Trend péče vnímají lidé na radnici pozitivně. Nyní by měla dokonce vzniknout nová trasa spojující Miroslavské kopce, rybník a starý lom," zakončil Klejdus.

Plány: koupaliště, parcely, sítě

Miroslav - V Miroslavi se o důvěru voličů uchází šest stran a hnutí. Proti dlouholetému vedení města stojí vyzyvatelé, kteří přemýšlí o změnách. Lídrům vybraných kandidátek proto redakce Znojemského deníku Rovnost položila otázku:

Jaké jsou vaše hlavní priority pro nadcházející období?

K našim prioritám patří druhá etapa oprav zámku, kanalizace Údolní ulice, spolu s krajem vybudovat terminál a dům pro seniory.

Augustin Forman Pro přítomnost a budoucnost

V první řadě chceme opravit miroslavské koupaliště a postavit dům s nájemními byty a nachystat parcely pro rodinné domy. Přibrzdíme zdražení vodného a stočného.

Drahoslav Mikulka Sdružení nestraníků

Velmi důležitá je údržba a obnova městské infrastruktury. Městu také chybí rozvojový plán, vymezení území pro rozvoj průmyslu, bydlení a služeb a s tím související výkup pozemků.

Martin Plechatý, SNK pro rozvoj Miroslavi a Kašence

Chceme udržet finanční zdraví města. Přičiníme se o obnovu koupaliště, stavbu terminálu, domova pro seniory a přípravu stavebních míst.

Roman Volf, ČSSD

Otevřeme rozhodování radnice lidem. Opravíme koupaliště. Dokončíme kanalizaci. Zámek ať využijí spolky.

Vlastimil Beneš Pro Miroslav

Miroslav už opravuje svůj zámek
Miroslav - Dlouho plánované opravy zámku, zdražení vody i poplatků za odpad, stále odkládaná stavba terminálu. To jsou hlavní temata, o kterých se hovořilo v Miroslavi.
ZÁMEK OBKLÍČENÝ LEŠENÍM. Po letech marného hledání nového majitele se Miroslavští rozhodli zámek ponechat v rukou města a postupně jej opravit. Nedávno odstartovanou rekonstrukci označil za významný krok vpřed znojemský památkář Jan Kozdas. „Miroslavským jejich zámek nebyl lhostejný, ale dlouho měli potíže právě se sháněním peněz. Ostatně jejich snaha najít pro památku kupce vycházela právě z toho, že město na opravu samo peníze nemělo a dotace nebyly k dispozici," řekl památkář Jan Kozdas.
DRAŽŠÍ VODA I ODPAD. O třicet korun podražil v roce 2011 v Miroslavi poplatek za svoz odpadu. Každý obyvatel města platí nyní čtyři sta padesát korun. I po zvýšení poplatku město na odpady doplácí. Přepočtené náklady na osobu dosahovaly v roce 2009 pěti set třiceti korun. Miroslavští zastupitelé schválili také zdražení vodného i stočného o pět procent. „Vodné je nově 29,20 korun za kubík a 25,10 korun za kubík, v obou případech bez daně. Ceny vzrostly v souladu s dlouhodobým plánem o pět procent a dosáhly úrovně, kdy město vodu nedotuje," informoval již dříve starosta Miroslavi Augustin Forman.
TERMINÁL MÁ NOVÝ TENDR. Stavba terminálu letos ještě nezačne. „Vítězná firma odmítla podepsat smlouvu a druhá odstoupila. Terminál se tedy znovu soutěží. Mohl by se stavět příští rok v létě," řekl šéf znojemských silničářů Zdeněk Komůrka.