„Uzavření nemocnice pro návštěvy má zejména preventivní význam. Právě proto, že stále stoupá počet nově nakažených virovým onemocněním a nemocnost celkově, snažíme se tak zamezit přenosu onemocnění na pacienty nemocnice,“ vysvětlila epidemioložka Magdalena Syková ze znojemského pracoviště Krajské hygienické stanice.

V souvislosti se zvýšenou nemocností byly uzavřeny i některé venkovské školy. „Většinou se jedná o malé školy. Když pak onemocní dvacet dětí, jedná se prakticky už o polovinu školy. V tuto chvíli mají chřipkové prázdniny v Tavíkovicích, Jaroslavicích a Dolních Dubňanech,“ upřesnila Syková.

Nachlazení a kašel však trápí především malé děti. „Chřipka to zatím není, ale viróz je moc. Na začátku je teplota a potom pacienty nejvíce trápí několik týdnů dráždivý kašel. Když teplota odejde potom se projeví to, co virus nadělal. Máme stále plno, ale naštěstí jsou případy bez komplikací. Zatím se nám žádná chřipka nejevila jako prasečí,“ uvedla již dříve dětská lékařka Karolína Puchnerová.

Dodala, že u dětí se očkování proti chřipce moc neosvědčuje. „V dětském věku se totiž provádí mnoho očkování,“ řekla Puchnerová.

Propuknutí chřipkové epidemie potvrdila doktorka Lenka Pokorná. „Zaznamenali jsme opravdu zvýšený počet pacientů s chřipkovým onemocněním, čekárna je plná pacientů,“ sdělila Pokorná.