Sotva se na několik dnů oteplilo, rozhodla minulý týden znojemská Správa nemovitostí o uzavření venkovního kluziště v areálu Horního parku k poslednímu únoru. Zítra si tak lidé mohou pod širým nebem zabruslit naposledy. Podle dřívějších informací Znojemského deníku ale mělo kluziště fungovat až do teploty patnáct stupňů nad nulou.

O tom, že si ve středu zabruslí naposledy, nevěděl v neděli nic například Přemysl Kratochvíl ze Znojma. „Chodívám sem pravidelně. Četl jsem, že by to tady mělo fungovat při venkovní teplotě do patnácti stupňů, takže nechápu, proč to zavírají teď. Navíc by mělo zase trochu mrznout,“ divil se konci bruslení již v únoru Kratochvíl.

Dodal, že loni chodil na kluziště ještě skoro v dubnu. „Je to tak. Až téměř do začátku dubna jsem si bruslení pěkně užil. Faktem ale je, že poslední dobou moc lidí nechodí. Netuším proč, když to mají zadarmo a třeba dnes je led fajn,“ podotkl v neděli po poledni bruslař.

O uzavření kluziště rozhodla Správa nemovitostí v pátek. „Kluziště se bohužel nedá kvůli vysokým venkovním teplotám udržovat v takových podmínkách, aby se na něm dalo bruslit. Proto jsme již minulý týden rozhodli o jeho uzavření,“ informovala mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová.

Podle údajů amatérského meteorologa Petra Jančíka byly ale do té doby nejvyšší teploty jen do deseti stupňů. „Pouze ve středu byla maximální teplota 10,3 stupně. Jinak to bylo do osmi stupňů,“ uvedl Jančík. Z jeho měření bylo nejtepleji právě v pátek. „To už bylo 15,6 stupňů a v sobotu 14,2 stupně. Pak už šla teplota zase dolů,“ dodal Jančík.

V době, kdy městské kluziště zahajovalo provoz, stál v čele radnice Petr Nezveda. Ten dnes maximální teplotu pro provoz zpochybňuje. „Myslím, že podmínky provozu kluziště nebyly dány až do patnácti stupňů. Bylo to určitě méně, tak kolem deseti dvanácti stupňů,“ zauvažoval.

Předpověď počasí pro následující dny uvádí teploty kolem deseti stupňů nad nulou. Meteorologové ale očekávají častější srážky. „Největším problémem pro udržování kluziště je právě déšť. Pokud prší, nedá se led pořádně udržovat,“ přiblížil Nezveda.

Venkovní kluziště funguje od roku 2007. Ještě nikdy nebylo tak brzo uzavřeno. Vloni svůj provoz končilo až jednadvacátého března. Lidé ho mívají k dispozici zdarma.

Podobné mobilní kluziště je v Brně v objektu bývalého zimního stadionu Za Lužánkami. Tam provoz ukončili již v pondělí. Vstupné se zde pohybovalo od pětatřiceti do pětapadesáti korun. Letos bylo vybudováno mobilní kluziště také v Praze místo bývalého zimního stadionu Na Štvanici. Tam původně plánovali provoz až do dubna, ale končit budou už 11. března.

Milovníci bruslení ve Znojmě ale nemusí zoufat. Až do konce března mohou využívat ledovou plochu zimního stadionu. Bruslí se každé pondělí a čtvrtek od čtyř do pěti odpoledne. Vstupné je pětadvacet korun.