Chcete zůstat prakticky ve Znojmě a přitom si vychutnávat klid venkova v novém domě? Nebo jinak: chcete si postavit vlastní dům v některé z vesnic v blízkosti města? Okolo Znojma teď máte smůlu. Ani jedna z vesnic nemá vlastní volné stavební pozemky, zájem o ně je přitom velký.

„Zájem o volné pozemky je velký. Minimálně dva lidé týdně k nám chodí žádat o stavební místo. Obec ale žádné pozemky nevlastní,“ řekl starosta Kuchařovic Lubomír Mlejnek. Ani v Citonicích na tom nejsou lépe. „Obec už žádné volné stavební parcely nevlastní. V územním plánu máme ještě dost volných pozemků, které ale nejsou obecní. Jde ještě minimálně o prostor pro dvacet rodinných domů. Zbývá nám už pouze apelovat na majitele, kteří se nechtějí domluvit,“ řekl starosta Citonic František Molík.

Nyní bez šance

Poslední volné pozemky prodali už vloni i v Prosiměřicích. „Veškerou nabídku jsme už vyčerpali. Rýsuje se nám jeden pozemek od pozemkového fondu, jinak nové už zatím nebudeme mít. Do budoucna se chystáme na nový územní plán, kde chceme vytvořit novou lokalitu pro stavbu rodinných domů. Zájem je velký a chceme co nejvíce přilákat hlavně mladé lidi,“ řekl starosta Prosiměřic Jiří Lukeš. Prakticky stejně na tom jsou i ve Vrbovci, Hlubokých Mašůvkách, či Podmolí.

„Momentálně nemáme co nabídnout. Během dvou až tří let přichystáme kolem pěti stavebních míst, která budou na obecních pozemcích. Další parcely jsou v soukromých rukou,“ komentoval místostarosta Mašůvek Karel Krula. Naopak vlastní bydlení nabídnou zájemcům v brzké době alespoň v Dobšicích. Ovšem jen v případě, že se jim bude líbit typ domu, který pro danou lokalitu schválí zastupitelé. „Od architektonických kanceláří máme čtyři různé návrhy rodinných domů. Zastupitelé měli čas na prostudování materiálů do konce července. Na schůzi rady, která je osmnáctého srpna, pak vybereme dva typy, které se v lokalitě Úvoz postaví,“ přiblížil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Parcela i s domem

Pozemky, na kterých by mělo vyrůst dvanáct domů, by v Dobšicích neprodávali odděleně. „Cena stavebního místa se promítne do ceny domu,“ dodal. V Dobšicích je poptávka po stavebních parcelách velká. „Kromě lokality Úvoz jsou další vhodné pozemky v soukromém vlastnictví. Jejich majitelé je však nechtějí prodat. Snaží se spekulovat s cenou,“ posteskl si již dříve starosta.

SYLVA PAVLAČKOVÁ, MONIKA CHODĚROVÁ