Předchozí díly seriálu
Vinaři pod lupou
naleznete ZDE

Její otec Pavel Matouš založil vinařství a dcera mu už osmým rokem s prací ve vinohradu i ve sklepě pomáhá. Obhospodařují deset hektarů vinic a ročně vyrobí třicet tisíc litrů vína.

I když vinaření u nich nemá rodinnou tradici, přesto se olbramovický vinař pustil do podnikání.
„Pěstování vinné révy se začal věnovat můj otec v roce 1983 výsadbou malé vinice nad rodinným sklepem,“ řekla mladá vinařka Čeperová.
„Dodnes si pamatuji, že jsme vysázeli přesně dvě stě osmaosmdesát hlav. Víc se jich tam nevešlo, protože za komunistů totiž nebyla orná půda,“ vzpomněl na své začátky olbramovický vinař Matouš.

Zpočátku byla práce kolem vína zajímavým koníčkem, obdobím pokusů a zklamání při výrobě prvních odrůd.
„Po roce 1989 se vinařství rozrostlo o restituované rodinné pozemky a zbytek jsme dokoupili. Dnes už obhospodařujeme deset hektarů plodných vinic na trati Leskoun, na kterých pěstujeme třicet tisíc hlav dvanácti odrůd,“ popsal vinař.

Archiv s lisovnou

Před deseti lety koupil Matouš sklep, který patří k největším v obci. „Skládá se z více částí. Jedna část slouží k posezení, další je archivní a výrobní. Nabízíme i ubytování ve čtyřech pokojích, kde se pohodlně vyspí až šestnáct hostů,“ přiblížil Matouš.

Mladou vinařku nejvíce baví především rozmanitost, kterou vinaření přináší.
„Není to vůbec jednotvárná práce. Líbí se mi, že si člověk zasadí vinohrad a potom s ním současně roste. Byla jsem u sázení hlav už jako malé dítě a viděla jsem, co taková práce obnáší. Nepřišla jsem tedy nikdy k hotovému,“ vzpomněla Čeperová.

Dodala, že největší praxi nezískala ve škole, ale od svého tatínka.
Ve vinicích otci s dcerou pomáhá zbytek rodiny. V době stříhání a sklizně přijímají brigádníky. Ročně vyrobí kolem třiceti tisíc litrů vína.

„Našim zákazníkům chceme předkládat jen vína z místních tratí, která charakterizují výrazné aroma, pikantní kyseliny v souhře s decentní tříslovinou mandlového typu. Proto pro svá vína používáme pouze hrozny z vlastní produkce a vyrábíme jenom suchá vína,“ shodl se se svou dcerou vinař.

Tím, že jejich vína pocházejí ze stejných vinic, daří se jim zachovat výjimečný soulad mezi jednotlivými ročníky a odrůdami vína.
Kromě ochutnávky vín a příjemného posezení se snaží své hosty seznámit s provozem a technologií výroby.

„Samozřejmostí je odborný výklad. Hosty rádi seznámíme s technologií výroby vína. Našim krédem je, že výsledná kvalita vína se začíná rodit už ve vinicích. Mimo to, že se dozví něco o výrobě, tak si od nás mohou odnést velmi kvalitní vína vlastní výroby za velmi příznivé ceny,“ řekl Matouš.
Prodávají vína stáčená přímo ze sudů, plastových i nerezových tanků, ale i vína lahvovaná. „Cena se pohybuje od pětatřiceti korun za litr až po sto padesát korun za lahev,“ přiznal majitel.

Speciální filtr

Vinařství se může pochlubit novým křemelinovým naplavovacím filtrem.
„Koupili jsme jej vloni. Jeho výhodou je, že umí filtrovat neuvěřitelně rychle a šetrně velké množství poměrně kalného vína. Jinak vína vyrábíme klasickou metodou, ale do budoucna bychom chtěli začít vyrábět i řízeným kvašením,“ shodli se otec s dcerou.

Mírou úspěchu každého výrobce vína jsou bezesporu ocenění, která se mu dostanou na výstavách vín. „Jsme velice hrdí na to, že naše rodinné vinařství získalo za dobu své existence celou řadu ocenění z místních i oblastních výstav. V poslední době získala vína z naší produkce ocenění Šampiona výstav s Tramínem červeným například na výstavě vín v Miroslavi,“ uvedl Matouš.

Další ocenění vinařů:

Slámové víno Svatovavřinecké (2004) - Pohár kněžny Miroslavy - oblastní výstava vín Miroslav 2006.
Tramín červený (2005) - šampion výstavy - místní výstava Troskotovice 2006.
Cabernet Sauvignon (2006) - šampion výstavy - místní výstava Rakšice 2007.
Nejlepší kolekce vín - místní výstava Olbramovice 2007.
Slámové víno Svatovavřinecké (2006) - šampion červených vín - výstava Moravský Krumlov 2008.
Tramín červený (2007) - šampion výstavy - výstava Vedrovice 2008.

TIP VINAŘE
Ryzlink rýnský 2009
Suché
Víno pozdního sběru je podle vinaře velmi syté. Už se ho nikdy nikdo nenapije, protože je sklízené druhým rokem po výsadbě. Je to tak zvaná panenská úroda. Majitelé vinařství dodávají, že na každé hlavě byl jeden střapec hroznu, který sbírali u země. Má zvláštní grepovou vůni i příchuť, která přechází v černý rybíz.
Alkohol: 12%
Vážení čtenáři, seriál Vinaři pod lupou najdete také v tištěné podobě každou středu ve Znojemském deníku Rovnost