Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Podyjí se pod lněnkou nově plazí listonoh

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - Netopýr sáviův, lněnka bavorská, žábronožka letní, kyprej yzopolistý, puštička pouzdernatá, či myší ocásek nejmenší. To jsou jména rostlin a živočichů, která se po několika letech vrátila do Národního parku Podyjí i dalších znojemských lokalit. Příroda je naopak ochuzena o několik druhů motýlů a zcela vyhynul jitrocel a sivěnka přímořská.

17.8.2010
SDÍLEJ:

Myší ocásek nejmenší na poli u Derflic.Foto: Radomír Němec

„Lněnka bavorská byla v parku považovaná za silně ohroženou rostlinu. Před měsícem ji při jednom výzkumu objevil Filip Trnka. Je to velmi nenápadná drobná rostlinka s bílými kvítky. Botanik ji v terénu velice snadno přehlédne. Zatím jsou známé jenom nálezy ve středních a severních Čechách. Na Moravě se nikde jinde nenachází,“ popsala botanička Lenka Reiterová ze Správy parku.

Křehká rostlinka je zapsaná v Červené knize ohrožených druhů České republiky, v kategorii kriticky ohrožených druhů. „Lněnka bavorská patří do čeledi santálovitých. Dřeviny této čeledi jsou v tropech pěstovány k produkci kvalitního vonného santálového dřeva. U nás z této čeledi ale rostou pouze byliny,“ dodala Reiterová.

Před dvěma roky odborníci našli rostlinu hvozdík pyšný, který byl v parku považován za vyhynulý. „Našli jsme ho po poslední zmínce z padesátých let minulého století,“ vzpomněla botanička.

Nejen ona se může radovat z druhů, které se do parku vrátily. Na své si přišli i zoologové. „V zimě jsme nalezli další netopýří druh – netopýra sáviova. Je to druh, který se šíří z jižní Evropy do lidských sídel podobně jako netopýr jižní. Zatím se v České republice vyskytl jenom v Brně. Ve Znojmě se našel na Masarykově náměstí,“ popsal zoolog znojemského Jihomoravského muzea Antonín Reiter.

Dodal, že v souvislosti s vlhkem se na řadě míst Znojemska objevili velcí korýši jako listonoh letní, žábronožka letní či škeblovka rovnohřbetá. „Žijí jenom několik týdnů a za tu dobu dorostou až do čtyř centimetrů. Snesou vajíčka, která jsou rozfoukávána do okolí a několik desítek let mohou odpočívat na jiném místě. Letos se objevili na několika lokalitách v oblasti kolem řeky Dyje mezi Jaroslavicemi a Hrušovany nad Jevišovkou,“ uvedl Reiter.

Vzácné nálezy díky vlhkému počasí objevili i botanici znojemského muzea. „Letošní počasí bylo zjara zvláštní a na polích vznikly mokřiny. V padesátých letech se například u Městského lesíka vyskytovala rostlina kyprej yzopolistý. Od té doby ho zde nikdo nenašel. Letos díky vlhkému počasí se rostlina opět objevila. Podobně i v zahrádkářské osadě na Cínové hoře. Je zde taky výskyt polních mokřin, na kterých vyrostla stejná rostlina fialové barvi, která roste do výšky až třicet centimetrů,“ řekl botanik Radomír Němec ze znojemského muzea.

Mezi nejvzácnější a nejvíce ohrožené rostliny patří puštička pouzdernatá, která se v České republice nachází v pěti lokalitách, mimo jiné u Hevlína. Dalším ohroženým druhem je myší ocásek nejmenší, ibišek trojdílný, či sítina Gerardova. „Jsou to rostliny, které nerostou každým rokem. Vloni se však masově u Strachotic objevil ibišek trojdílný,“ uvedl Němec.

Odborníci si lokality výskytu vytipují na základě leteckých snímků a historických map. „Existuje mapa, na které jsou vyznačená místa s výskytem zajímavých rostlin. Jsou však i rostliny, které už dnes úplně vyhynuly a nikde na Znojemsku se nevyskytují. Jsou to třeba jitrocel přímořský a sivěnka přímořská. O nich jsou zmínky staré padesát let,“ dodal botanik.

Nové rostliny a živočichové

Rostliny a živočichové, kteří byli v poslední době nově objeveni na Znojemsku:

Fauna:
netopýr sáviův
korýši - listonoh letní, žábronožka letní, škeblovka rovnohřbetá

Flóra:
lněnka bavorská
puštička pouzdernatá
myší ocásek nejmenší
kyprej yzopolistý
ibišek trojdílný

Autor: Sylva Pavlačková

17.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Ilustrační foto.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení