Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Podyjí vyfotili chráněného bobra evropského

Podyjí /FOTOGALERIE/ - Fotopast v Národním parku Podyjí vyfotila chráněného bobra evropského. O jeho existenci věděli ochranáři už dříve, z pokácených stromů.

15.1.2011 2
SDÍLEJ:

Ochranáři ze Správy Národního parku Podyjí poprvé vyfotografovali přímo v parku bobra evropského. Použili takzvané fotopasti.Foto: Správa NP Podyjí/Petr Lazárek

Přísně chráněný bobr evropský se vrátil do Podyjí. Definitivně to prokázal fotografický úlovek pracovníků správy národního parku. Těm se díky nainstalované fotopasti v lokalitě Devět mlýnů podařilo tohoto plachého savce zachytit.

„Zaměstnancům Správy Národního parku Podyjí se tento týden podařilo poprvé vyfotografovat bobra evropského. Pobyt nočního a velmi plachého chráněného zvířete v Podyjí už dříve dokládaly ohlodané a padlé stromy,“ potvrdil asistent ředitele správy parku David Grossmann.

„Pro svůj noční způsob života a velikou plachost se bobři fotografují jen velice obtížně. Proto jsme zvolili speciální způsob fotografování, a to pomocí automatické fotopasti. Společně s našimi strážci jsme vytipovali vhodné místo, nainstalovali fotopast a podařilo se,“ shrnul zoolog správy parku Martin Valášek.

Bobři jsou hlodavci přizpůsobení k životu ve vodě a nemají zimní spánek. A protože to jsou býložravci a v zimě mnoho čerstvých zelených rostlin a výhonků nenaleznou, musí v tomto období přecházet na jiný druh potravy. „Jedná se především o šťavnatou kůru z větviček z korun některých stromů, která jim poskytuje dostatek živin a je pro ně stravitelná. Protože jsou to však těžká zvířata a do korun šplhat nemohou, nezbývá jim, než stromy kácet,“ popsal Valášek. Z pokácených stromů si navíc někdy staví i svá hnízda.

Druhý největší hlodavec světa byl na území Česka vyhuben na přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Zpět se vrátil až v osmdesátých letech minulého století. Dospělý jedinec váží až třicet kilogramů a jeho tělo je pokryto hustou srstí. Pod vodou dokáže vydržet až dvacet minut. Pátý protistojný prst na předních končetinách mu umožňuje uchopovat předměty.

Třeba na Břeclavsku ale bobři způsobují nemalé škody. Přímo ve Staré Břeclavi hloubí na břehu Dyje nebezpečné jámy a kácí tu jeden strom za druhým. Provrtaná hráz tak může při jarním tání povolit a voda zaplavit část města.

Zoologové především v sousedícím rakouském Národním parku Thayatal zase už delší dobu pátrají po dalším ohroženém savci – kočce divoké. Její přítomnost v Podyjí už sice prokázaly genetické analýzy Výzkumného ústavu v Senckenbergu, zvíře samotné ale v Podyjí dosud nikdo nevyfotil. „Od roku 2007 je v národním parku zkoumána přítomnost kočky divoké pomocí kolíků natřených výtažky z kozlíku lékařského. Kočky milují tuto vůni a třou se o tyto nahrubo opracované dřevěné kolíky. Chlupy, které zůstanou na kolíku, jsou pravidelně sbírány a geneticky analyzovány,“ řekla Birgit Gruber, která pracuje na projektu Kočka divoká.

Zvíře se ukázalo například v Umlaufbergu, což je velmi frekventované místo parku. „Je pozoruhodné, že kočka divoká vyhledává i tyto hojně navštěvované oblasti parku,“ uvedla Gruber.

Kromě bobra evropského žije v Národním parku Podyjí dalších více než dvě stě zvláště chráněných živočichů. Nachází se mezi nimi savci jako například kriticky ohrožený netopýr vrápenec malý, ptáci - mezi nimi čáp černý, který se stal symbolem parku, i hmyz jako například vzácný motýl jasoň dymnivkový.

Jen savců na území parku napočítali zoologové více než šedesát druhů. Hlodavci, mezi které patří i bobr, jsou mezi nimi zastoupeni sedmnácti druhy. „Patří mezi ně plšík lískový nebo plch velký. Drobná hbitá zvířata mohou návštěvníci parku zahlédnout na zalesněných stráních údolí Dyje. Východním okrajem národního parku prochází i hranice rozšíření stepního druhu myšice malooké. Unikátní na jižní Moravě je výskyt hraboše mokřadního,“ dodal Grossmann.

Na řece se může bobr potkat i s kriticky ohroženou vydrou říční. Návštěvníci Podyjí mohou zase v lesích narazit i na prase divoké, srnce nebo jelena. Populace v regionu nepůvodního muflona byla v posledních letech zredukována.

Autor: Daniel Smola

15.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Lidé podle politologů často kroužkují politiky s akademickými tituly, a to nejčastěji s těmi doktorskými. Příkladem byl Rom Kostřica, který na jihomoravské kandidátce TOP 09 v roce 2010 získal 7579 hlasů a poskočil z pátého na druhé místo.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jiří Mihola z KDU-ČSL.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Řídil auto i přes zákaz. Upozornil na sebe neprůhlednými tmavými skly

Znojemsko – Řidiče, který má zákaz řízení až do jara 2019, zastavili v pondělí odpoledne v Dyjské ulici ve Znojmě dopravní policisté. Na auto policisty upozornila skutečnost, že Škoda Octavia měla neprůhledná tmavá skla.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpovídá na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení