Herci ve znojemském podzemí zahrají pohádku, Dárkování pomůže dětem s rozštěpovými vadami obličeje, do Suchohrdel se mohou zájemci rozjet na hasičskou zábavu a pro milovníky hudby uspořádal koncert varhaník Vladimír Roubal či gospelová skupina Gospel Port.

Již třetím rokem pořádá pro děti v rámci adventu znojemské podzemí prohlídky s doprovodným programem v podobě pohádek. Hodinová návštěva podzemí začíná v sobotu ráno.

„Akce potrvá ode soboty do neděle od desíti hodin dopoledne do pěti odpoledne. Děti i rodiče se mohou těšit na půlhodinovou prohlídku podzemí s výkladem průvodce, poté je seznámíme s postavami z pohádky a popovídáme i o Šeherezádě. Následně členové souboru Znojemské Besedy zahrají pohádku O provazníkovi, jeho turbanu a starém džbánu. Děti nakonec obdrží dárečky v podobě ozdob, které si mohou doma pověsit na vánoční stromeček. Rodiče dostanou novoroční blahopřání v podobě bankovky,“ uvedla jedna z průvodkyň znojemského podzemí Eva Štítarská.

Vstupné je dvacet korun na osobu, bez ohledu na to, jestli jde o dítě, či důchodce. Kdo by nestihl navštívit podzemí tento víkend, má ještě možnost devatenáctého a dvacátého prosince.

„V tyto dny budeme totiž akci opakovat pro školy od osmi ráno do čtyř do večera s tím, že od jedné hodiny odpolední bude otevřeno i pro veřejnost,“ doplnila pokladní a průvodkyně Jitka Havlíková.

Pomoc druhým

Kdo by chtěl o víkendu spojit příjemné s užitečným a přispět na dobrou věc, může navštívit charitativní akci s názvem Dárkování pro Šťastný úsměv, která je věnována dětem s rozštěpovými vadami obličeje. Součástí akce je adventní jarmark plný tradičních řemesel.

„Velmi zajímavá bude mobilní sklářská pec. Skláři předvedou, jak se fouká sklo. Lidé si budou moci sami vyfouknout malou skleněnou kuličku a druhý den po vychladnutí si ji pak odnést. Děti si mohou vyzkoušet výrobu skleněných vinutých korálků. Krom toho předvedeme šperky, patchwork, papírové pletení i malování na oblečení. Lidé si mohou také nechat nazdobit vánoční ozdobu na přání,“ přiblížila program pořadatelka Iveta Hlobilová.

Pro návštěvníky je připraveno občerstvení a posezení ve vinném sklepě. Vrcholem Dárkování bude benefiční koncert Vlasty Redla ve znojemském divadle.

„Zakoupením vstupenky lidé přispějí Nadačnímu fondu Šťastný úsměv, který pomáhá dětem s rozštěpovými vadami obličeje. Peníze poputují na dovybavení nově otevřeného oddělení dětské plastické chirurgie v dětské nemocnici v Brně,“ informovala Hlobilová.

Jarmark ve sklípku

Koncert začne v sobotu v sedm hodin večer. Jarmark se koná v průjezdu, dvorku a vinném sklípku v domě na Zelenářské ulici číslo pět ve Znojmě. Zájemci ho mohou navštívit od desíti ráno do pěti hodin večer a v neděli od deseti do čtyř hodin.

Ani v Suchohrdlech u Znojma se lidé v sobotu nebudou nudit. Od osmi večer se v kulturním domě uskuteční Hasičská mikulášská zábava. Zahraje skupina Secret. Nebude chybět ani Mikuláš, čert a anděl.

Obdivovatelé chrámové hudby Královské kanonie premonstrátů v sobotu zamíří do kostela svatého Václava ve Znojmě. Uskuteční se zde totiž varhanní koncert Vladimíra Roubala. Začátek je naplánován na pátou hodinu odpoledne.

Další ze šňůry svých vánočních koncertů představí v neděli v podvečer opět gospelová skupina Gospel Port. Od půl páté se na vystoupení mohou návštěvníci těšit na Masarykově náměstí ve Znojmě.