Jako díry v ementálu se začínají objevovat v podzemních zákoutích na Znojemsku nové chodby. Část zrekonstruovaného podzemí se otevře i v malé vesnici Přeskače.
Podzemní chodby odhalila výstavba kanalizace. „Prostor jsme náhodou objevili před pěti roky při výstavbě kanalizace. Část byla zasypaná a musela se pracně vyčistit,“ řekl starosta Přeskačí Emil Otoupal.
Čtyřicet metrů dlouhé podzemí se skládá ze tří kruhovitých místností o průměru dva a půl metru. Dvě z nich mají i odvětrání. „Po objevení jsme se snažili celý prostor nejprve zmapovat,“ dodal starosta.
Při nálezu bylo podle něj nejtěžší najít vchod do podzemního systému.
„Věděli jsme kde je východ, ale začátek ne. Pozvali jsme si tedy senzibily a proutkaře, aby nám vchod pomohli najít. Ale nakonec jsme ho našli sami,“ uvedl Otoupal.
Kromě podzemních prostor vyrostla u vstupu pod zem budova s novou expozicí.
S umístěním archeologické expozice pomáhal místostarosta obce Jiří Němec.
„Připravovali jsme ji ve spolupráci s Jihomoravským muzeem. Návštěvníci si v pěti vitrínách mohou prohlédnout úlomky keramiky, které se našly přímo v podzemí, Jsou zde dobové venkovské předměty, například koňské podkovy, nůžky na stříhání ovcí, sekyrky a jiné nářadí i horniny. Ve vestibulu budou ještě dvě informační tabule o historii a geologii obce,“ řekl Němec.
Chodby z války
Zájemci si nově otevřené prostory mohou na požádání projít. „Při exkurzi s průvodcem se dozví o historii podzemí i obce,“ dodal starosta.
Archeologický průzkum před stavbou kanalizace prováděl Zdeněk Čižmář. Podle něj se vznik chodeb datuje kolem čtrnáctého století.
„Podzemí vznikalo ve dvou fázích. Vede tam hlavní kvadratická štola směrem ke kostelu, která možná nebyla dokončená. Na to se pak napojují sklípky s kopulovitým stropem a větrákem, které vznikly určitě později, a to někdy v šestnáctém až sedmnáctém století za třicetileté války,“ popsal Čižmář.
Chodby podle odborníků sloužily k úkrytu a možná i jako sklepní prostory. „Moc často však na vesnicích takové nálezy nepotkáváme,“ dodal Čižmář.
Otevření staletého podzemí přivítali i místní lidé. „Jsem z toho opravdu nadšený, že se tahle věc podařila. Podzemí je sice malé, ale opravdu nádherné. Určitě stojí za zhlédnutí. Myslím si, že do obce přinese oživení a turistický ruch,“ řekl Jakub Krainer, který pomáhal při výkopech a opravách.
Pod zem i do kostela
Celková rekonstrukce historického podzemí i stavba domku vyšla dohromady na osm set tisíc korun. Obec pak z vlastní kapsy zaplatila necelých sto tisíc.
Kromě slavnostního otevření podzemí si dnes mohou zájemci prohlédnout i románský kostel. Od pěti hodin odpoledne se v něm uskuteční mše svatá s žehnáním znaku i vlajky obce.