Malé obecní rodinné domky pro místní důchodce v Novém Šaldorfu nebudou. Tedy pokud tam vůbec kdy měly být. Ani na tom se totiž nemohou shodnout bývalý a současný starosta obce Nový Šaldorf – Sedlešovice.

„Na osm malých rodinných domků pro důchodce jsem měl hotový projekt a zasíťované pozemky. Mělo jít o řadové rodinné domky pětkrát osm metrů s předzahrádkou a malou zahrádkou vzadu. Nové zastupitelstvo pod vedením starosty Sedláka teď ale odsouhlasilo, že právě tyto pozemky prodá soukromníkům. Je to výraz lenosti a absence soucitu s místními důchodci,“ rozhorlil se bývalý starosta Bohumil Suchý.

Ten už měl údajně v Praze slíbenou dotaci sedmi milionů korun na atypický domov důchodců, který by tvořily právě malé samostatné rodinné domky. „Chyba byla, že se projekt neměl jmenovat Řadové rodinné domy pro důchodce, ale Dům s chráněnými byty. Na takový bychom peníze získali. Stačilo tedy projekt přejmenovat. Úředníci to ale odmítli a požadovali znovu územní řízení a další formality. Tím se to oddálilo. Ale teď už je to stejně jedno, když chce vedení obce pozemek prodat,“ doplnil Suchý.

Nový starosta má ale na celou věc jiný názor. „Tak malá parcela je naprosto nevhodná pro stavbu domků určených pro důchodce. Prostor je široký pouze devatenáct metrů. Podle stavitelů, kteří tu již byli, tam podobné domky nelze stavět,“ popsal Sedlák.

Pozemky, podle něj, navíc ani nejsou zasíťované. „Pouze pod silnicí, která tudy vede, je vybudovaná kanalizace a plyn. Dřívější starosta si totiž myslel, že na stavbu je možné získat dotaci. Nevěděl ale, že na tento typ domků to nejde. Musel by to být domek na způsob bytu, ne samostatné přízemní rodinné domky. Pan Suchý vykládal, že dotace je na spadnutí, ale já jsem žádnou neviděl. Nebyla podaná ani žádost,“ uvedl Sedlák.

Obec dělala předběžný průzkum mezi obyvateli, při kterém se sešlo asi třiatřicet žádostí. „Mezi nimi byly žádosti spíše mladých rodin s návrhem odkoupení. Staří si koupi domu nemohou dovolit,“ řekl nynější starosta.

Nad záměrem prodeje pozemku se na posledním zasedání místních zastupitelů strhla ostrá debata. ,,Proč jsi pozemek nekoupil ty, když již byly sepsány smlouvy?“ ptal se třeba starosta Sedlák zastupitele Josefa Juraše.

,,Já jsem ti říkal, co je ti do toho. Když jsem požádal já o pozemek, proč jsi to dal hned do novin, aby mě lidi napadali? První přiběhl pan Suchý a prý proč to chci kupovat, že je to pozemek na domov důchodců,“ obul se naopak do starosty Juraš.

Zastupitelstvo Nového Šaldorfa ale stejně nakonec schválilo oslovení zájemců, kteří si o prodej pozemku požádali. Převod podmínili tím, že na parcele vyroste sedm až osm rodinných domků s obytným přízemím, nanejvýše podkrovím. Při prodeji domů mají být upřednostněni místní zájemci.

Daniel Smola, Sylva Pavlačková