„Kájo do toho! Teď vám to ukážeme," volá paní na jezdce, který se připravuje na startu závodu sekaček na trávu a přitom nad hlavou zuřivě mává vlajkou se symbolem pirátů. „Tři, dva, jedna, bum!" ozývá se povel z reproduktorů a rána ze startovací pistole.

Závodník udělá několik skoků a už nasedá na motorovou sekačku na trávu. Ta se tím okamžikem mění v pravý závodní stroj. Nechybí ani číslo na kapotě.

Závodník přijíždí k první metě. „Až už to valí," komentuje moderátor soutěže Pavel Sýkora. Na prvním stanovišti pilot sekačky vyskakuje od volantu a plní úkol. Zatlouká dlouhý hřebík do připraveného špalku. Pak opět nasedá na sekačku. Následuje meta, kde musí co nejrychleji trefit tenisovým míčkem připravené plechovky. Pak slalom a rychle do cíle.

V nastalé pauze vyzývá moderátor přítomné, aby se pilně občerstvovali. Hrozí přece tropické teploty. „Děvčata krásná naše pivko natočit umí, je tu pečené maso a pstruzi, tak si dejte, přátelé," hučí moderátor do mikrofonu.

Hosty v letním pařáku dvakrát vyzývat nemusí. U pípy se tvoří menší fronty. Limonáda i pivo tečou proudem. „To je s láskou natočené," usmívá se žena u pípy a podává žíznivému muži orosené pivo.

Většina lidí vyhledává stinné místo pod stromy nebo pod stanovými přístřešky. Děti využívají připravenou trampolínu i skákací hrad. V nedalekém rybníčku kvákají žáby.

„A budeme pokračovat. Za malý okamžik odstartuje náš Sendy druhé kolo jízd v závodech traktorových sekaček," oznamuje moderátor hostům. Sendy jede jako drak, rychle zatlouká hřebík a po úspěšném shození plechovek sklízí nadšené ovace diváků. „Kolik? Kolik? Čtyřicet šest!" oznamuje výsledný čas Sendyho moderátor.

„Jsem spokojený. Prostě si zpestřujeme prázdniny. Navíc ještě odpoledne přijdou další lidi na divadlo," usmívá se hlavní organizátor soutěže Pavel Varaďa a věnuje se soutěži.

Mezi přihlížejícími je i starosta Šanova Petr Škarek. „O přestávce mi Petřík řekl, že sem k nám na čumendu přijeli hosté z Hradce Králové, kteří se dorazili podívat a načerpat inspiraci. Chtějí něco podobného udělat i u nich," hlásí do reproduktorů Pavel Sýkora.

Nastupuje další tým. Motor traktůrku zaburácí a pilot vyráží na trať. Lidé se skvěle baví. Je poslední červencová sobota roku 2013.