Ředitel přímětické základní školy Daniel Kasan se zlobí. „Rodiče si namísto naší školy nebo kterékoli jiné ve Znojmě vybrali školu v Kravsku. Je to jakási dlouhodobá tradice. Znojmo teď za to bude Kravsku platit, což podle mne není dobře,“ konstatoval Kasan.

Jak upozornil, může zavření školy v Mramoticích předznamenat také případné budoucí ukončení mateřské školy. „Mramotičtí si za to můžou sami. Teď Znojmo zavřelo školu a já se obávám, že časem tak může skončit i mateřská škola. Může tím tak utrpět i kulturní život v obci, tedy masopusty, vánoční besídky a podobně,“ dodal Kasan.

Podle mluvčí znojemské radnice by v září do malotřídky nastoupily už jen tři děti. „Základní vzdělávání nebudeme na odloučeném pracovišti v Mramoticích poskytovat od 1. září 2020. Školu by od tohoto data navštěvovali už jen tři žáci. Všem jsme nabídli možnost přestupu na hlavní budovu do Přímětic,“ naznačila mluvčí.

Z výstavy Příroda kolem nás.
Mladé talenty. Dětské kresby zavedou zájemce do Podyjí

Proč budou posílat svého syna do školy v Kravsku, vysvětlila jedna z maminek dětí Kateřina Stehlíková. „Do této školy jsem chodila já i můj manžel. Máme k ní určitý citový vztah a také proto jsme syna přihlásili právě do Kravska. Navíc bydlíme na okraji vesnice a do Kravska je to jen kousek. Syn bude jezdit jen pár minut autobusem i na kole se tam dostane jednoduše. Přímětice mají jistě perfektní školu, ale už je to na velkém sídlišti. Nám víc vyhovuje klidnější Kravsko,“ svěřila se Stehlíková.

Představitelé města řešili malotřídky v Konicích i Mramoticích už před devíti roky. Nakonec tehdy rozhodli, že malotřídku i školku zachovají zejména kvůli funkci, kterou v obci plní. „Pro Mramotice i Konice platí, že škola má významný podíl na dění v obci. Děti se podílí na mnoha kulturních akcích, jako je například rozsvěcování vánočního stromu, masopust a mnoho dalších,” potvrdil tehdy slova ředitele Kasana starosta Znojma Jan Grois.

Před lety přitom o zachování malotřídky v Konicích zabojovali právě místní a rodiče. Konická škola jako odloučené pracoviště funguje dodnes. „ZŠ Konice je škola rodinného typu, jejíž výhodou je nízký počet žáků. Vyučuje se ve dvou třídách. První ročník spojený s druhým ročníkem a třetí se čtvrtým,“ informuje vedení školy na svém webu.

Škola je moderní malotřídní pracoviště, které plně využívá moderních informačních a komunikačních technologií ve výuce. „Naši žáci mohou od druhého ročníku pracovat s vlastními notebooky. V obou třídách jsou nainstalovány interaktivní tabule,“ dodali představitelé školy, která je odloučeným pracovištěm znojemské školy Dr. Mareše.