Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Žerůtkách rozpustili hasičský sbor. Nefungoval přes dvacet let

Znojemsko - Uhasí požár domu nebo pole s obilím, pomáhají při živelních pohromách nebo provzdušňují vodu v přehradě při velkém horku. Na místě bývají někdy dříve než profesionální hasiči, zvláště, když se neštěstí stane v jejich vesnici. Pomáhají bez nároku na odměnu. Řeč je o dobrovolných hasičích.

21.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK

Dle informací z okresního sdružení hasičů má téměř každá obec regionu své sdružení. Uniformu tak s hrdostí obléká více než čtyři a půl tisíce členů, mezi aktivní v regionu patří například sbor z Miroslavi, Višňové, Slupi nebo Suchohrdel u Znojma. Peníze na svou činnost získávají z kraje nebo obecní kasy, některá sdružení začínala takříkajíc od nuly.

V Žerůtkách rozpustili nedávno tamní sbor dobrovolných hasičů, potýkají se totiž s generačním problémem. Tamní jednotka nefungovala více než dvacet let, ale teprve nyní ji zrušili administrativně. „Zánik sboru je generační problém, řada členů zemřela nebo se odstěhovala a šest nových mužů nenajdeme jen tak," popsal situaci starosta Žerůtek Zdeněk Rechtík.

Pomoc Žerůtkám v případě požáru nebo živelní katastrofy poskytne sbor dobrovolníků z nedalekého Olbramkostela, kam z obecní kasy Žerůtek také putuje pravidelný příspěvek na provoz. „Jsou od nás vzdálení dva kilometry a dobrou dojezdovou vzdálenost mají i znojemští hasiči. Starostou jsem již téměř dvacet let a naštěstí u nás ještě nehořelo," dodal starosta.

Zbrojnice získala nedávno novou střechu, ale dle slov starosty v ní mohou vybudovat hasičské muzeum. Jejich stříkačky se tak možná promění v muzejní exponáty.

Deset let postrádaly své muže v hasičské uniformě i Suchohrdly. Jednotku dali tamní lidé dohromady roku 2009. Začínali bez jakékoliv techniky a postupně se jim podařilo postoupit z páté kategorie do třetí.

„Do deseti minut od vyhlášení poplachu vyrážíme na místo," popsal suchohrdelský velitel Jan Kutner. Od příštího roku si hodlají vychovávat své nástupce, ještě ale nemají jasné, kdo hasičský potěr povede. Se zřízením zázemí jim pomohla obec. „ Zbrojnici nám koupila obec na úvěr, kraj zase přispěl na vybavení, každý rok se nám podaří nějaké dotace získat," doplnil Kutner.

Letos putovalo z kraje na Znojemsko šest a půl milionu korun právě na podporu dobrovolných hasičů. „Jednotku sboru dobrovolných hasičů zřizuje obec. Ta zabezpečuje také její materiální a finanční potřeby. Kraj pomůže pořídit novou techniku a další nákladnější prostředky, na které by obce nemusely dosáhnout," přiblížila mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisa Kapitančíková.

Sto deset let oslavili letos dobrovolní hasiči ve Slupi. „Máme devatenáct členů, k ohlášené události vyjedeme vždy tři nebo čtyři, a to do pěti minut od ohlášení," popsal velitel Antonín Hrbáček. Od devadesátých let jsou vedeni jako Sbor dobrovolných hasičů, nikoli sdružení. „Jednou za dva roky musíme projít zdravotní prohlídkou, absolvujeme školení. Do druhé kategorie jsme mohli přejít proto, že pět z nás je k dispozici přímo v obci a jsme schopni splnit výjezdový limit," dodal Hrbáček. Před lety jeho jednotka hasila například požár bytovky v Micmanicích nebo v Excaliburu v Hatích. Před dvěma lety hasili tři dny oheň, který se rozhořel v silážních jamách v Dyjákovičkách těsně před Silvestrem.

Autor: Ilona Pergrová

21.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
44

Euro, EET, islám i žákovské uniformy. Superdebata Deníku je v plném proudu

Jiří Mihola z KDU-ČSL.
AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Chceme podporovat talentované žáky, řekl lídr KDU-ČSL Mihola

Výlovy: Pohořeličtí po letech zdraží kapry

Jižní Morava – Důchodce Jan Feranec ze Slupi na Znojemsku se chodí každoročně podívat na výlov jaroslavického Zámeckého rybníka. Nevynechá ani letošní. „Půjdu určitě. Na výlov je vždy pěkná podívaná a čerstvý kapr je nejlepší“ uvedl Feranec.  

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Znojmo – Finanční dar Vodárenské akciové společnosti přispěl k zakoupení přístroje, který využije hematologicko-transfuzní oddělení znojemské nemocnice. Pulsní oxymetr dává mimo jiné informaci o stavu transportu kyslíku do tkání. Mezi pracovníky společnosti je navíc řada těch, kteří chodí pravidelně darovat krev.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Znojemsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze Znojemska. Tentokrát představujeme žáky Základní školy Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích, ZŠ Konice, která patří pod ZŠ Dr. Mareše ve Znojmě, a žáky Montessori třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení