Dle informací z okresního sdružení hasičů má téměř každá obec regionu své sdružení. Uniformu tak s hrdostí obléká více než čtyři a půl tisíce členů, mezi aktivní v regionu patří například sbor z Miroslavi, Višňové, Slupi nebo Suchohrdel u Znojma. Peníze na svou činnost získávají z kraje nebo obecní kasy, některá sdružení začínala takříkajíc od nuly.

V Žerůtkách rozpustili nedávno tamní sbor dobrovolných hasičů, potýkají se totiž s generačním problémem. Tamní jednotka nefungovala více než dvacet let, ale teprve nyní ji zrušili administrativně. „Zánik sboru je generační problém, řada členů zemřela nebo se odstěhovala a šest nových mužů nenajdeme jen tak," popsal situaci starosta Žerůtek Zdeněk Rechtík.

Pomoc Žerůtkám v případě požáru nebo živelní katastrofy poskytne sbor dobrovolníků z nedalekého Olbramkostela, kam z obecní kasy Žerůtek také putuje pravidelný příspěvek na provoz. „Jsou od nás vzdálení dva kilometry a dobrou dojezdovou vzdálenost mají i znojemští hasiči. Starostou jsem již téměř dvacet let a naštěstí u nás ještě nehořelo," dodal starosta.

Zbrojnice získala nedávno novou střechu, ale dle slov starosty v ní mohou vybudovat hasičské muzeum. Jejich stříkačky se tak možná promění v muzejní exponáty.

Deset let postrádaly své muže v hasičské uniformě i Suchohrdly. Jednotku dali tamní lidé dohromady roku 2009. Začínali bez jakékoliv techniky a postupně se jim podařilo postoupit z páté kategorie do třetí.

„Do deseti minut od vyhlášení poplachu vyrážíme na místo," popsal suchohrdelský velitel Jan Kutner. Od příštího roku si hodlají vychovávat své nástupce, ještě ale nemají jasné, kdo hasičský potěr povede. Se zřízením zázemí jim pomohla obec. „ Zbrojnici nám koupila obec na úvěr, kraj zase přispěl na vybavení, každý rok se nám podaří nějaké dotace získat," doplnil Kutner.

Letos putovalo z kraje na Znojemsko šest a půl milionu korun právě na podporu dobrovolných hasičů. „Jednotku sboru dobrovolných hasičů zřizuje obec. Ta zabezpečuje také její materiální a finanční potřeby. Kraj pomůže pořídit novou techniku a další nákladnější prostředky, na které by obce nemusely dosáhnout," přiblížila mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisa Kapitančíková.

Sto deset let oslavili letos dobrovolní hasiči ve Slupi. „Máme devatenáct členů, k ohlášené události vyjedeme vždy tři nebo čtyři, a to do pěti minut od ohlášení," popsal velitel Antonín Hrbáček. Od devadesátých let jsou vedeni jako Sbor dobrovolných hasičů, nikoli sdružení. „Jednou za dva roky musíme projít zdravotní prohlídkou, absolvujeme školení. Do druhé kategorie jsme mohli přejít proto, že pět z nás je k dispozici přímo v obci a jsme schopni splnit výjezdový limit," dodal Hrbáček. Před lety jeho jednotka hasila například požár bytovky v Micmanicích nebo v Excaliburu v Hatích. Před dvěma lety hasili tři dny oheň, který se rozhořel v silážních jamách v Dyjákovičkách těsně před Silvestrem.