Je tu totiž hospodská a zároveň již pětatřicet let aktivní členka mysliveckého sdružení. Rázná, ale příjemná žena usedla do starostenského křesla z prostého důvodu. Chtěla změnit poměry v obci.


Co se vám podařilo změnit a vylepšit?
Podařilo se nám vybudovat tlakovou kanalizaci a čističku odpadních vod ve spolupráci se sousední obcí Slup. Celá akce stála sedmadevadesát milionů a podstatnou část nákladů pokryly dotace z evropských fondů a z ministerstva životního prostředí. Průběžně opravujeme silnice, které jsou v žalostném stavu.
Opravdu pyšná jsem na místní základní školu. Je moderně vybavená, získala nedávno novou fasádu a okna. Před časem jsme umožnili dětem ze školy trávit hodiny tělesné výchovy na novém sportovním hřišti. Mohou využít i běžecké dráhy. I bez nádechu místního patriotismu musím říct, že se jedná o nejhezčí základní školu na Znojemsku.

Jak se vám daří skloubit vaše povolání a funkci starostky?
Zdědila jsem po rodičích hospodu. Spojení hospodské a starostky v jedné osobě je možná trochu úsměvné a netradiční. Ale mám tak bezprostřední kontakt s lidmi z vesnice, sbírám různé návrhy a postřehy a v lidech vzbuzuji potřebnou důvěru. Hospoda je a vždycky byla jakýmsi informačním centrem vesnice. Máme u nás celkem pět hospod a zdá se, že každá si našla svůj okruh zákazníků. Vzájemně si nekonkurujeme.
Někomu se to může zdát nezvyklé, ale již pětatřicet let jsem aktivní členkou místního mysliveckého spolku. Je to moje velká vášeň, střílení mě baví. Možná mi tento, na ženu poměrně netradiční, koníček dodává respekt.

Co vás přimělo vstoupit do komunální politiky? Jakou máte profesi?
Kandidovala jsem z vlastního přesvědčení. Vedla mě k tomu touha pomáhat místním lidem a chuť něco podstatného změnit. Osm let jsem pracovala na obecním úřadě jako vedoucí malých provozoven. Věděla jsem, do čeho jdu. A neměla žádné iluze.

Jste členkou nějaké politické strany? Jak jsou rozvrženy politické síly v obecním zastupitelstvu?
Nejsem členkou žádné politické strany. V našem devítičlenném zastupitelstvu máme dva sociální demokraty, jinak jsme všichni bezpartijní. Neznáme opoziční a koaliční třenice. Všem nám jde o to, abychom společně řešili záležitosti důležité pro obec a pro lidi.

Musela jste řešit nějaké závažné problémy nebo konflikty za období vašeho starostování?
Na žádné významnější neshody či nedorozumění si nevzpomínám. Pokud přece jen k nějakým neshodám dojde, vše dokážu řešit klidně a s rozvahou.

Jaké významné investiční akce připravujete na letošní rok? S jakým hospodaříte rozpočtem? Je vyrovnaný?
Rozpočet pro obce Strachotice a Micmanice je deset milionů korun. Letos mám v plánu dokončit rekonstrukci kulturního domu, konkrétně sociální zařízení za devět set tisíc. Tento místní stánek kultury již získal nové podlahy a veškeré nové interiérové vybavení. Také obecní úřad čeká na novou fasádu a výměnu oken. Určitou část rozpočtu věnujeme také na obnovu zeleně. Rozpočet je vyrovnaný, loni v říjnu se nám podařilo obec oddlužit.

Kolik máte obyvatel? Utíkají mladí z obce, nebo se vám je zde daří udržet?
V obou vesnicích dohromady je více než dvanáct set obyvatel. Pro mladé rodiny jsme postavili obecní byty, máme jich pětašedesát a osmnáct sociálních bytů. Nájem se pohybuje od dvanácti set do dvou tisíc a musím říct, že s neplatiči problémy nemáme. Při rozhodování o přidělení obecního bytu upřednostňujeme mladé rodiny s dětmi, abychom si tak zajistili, že naše základní škola bude mít stále nové žáky. Za prací lidé dojíždějí většinou do Znojma.

Nabízíte mladým rodinám pozemky pro výstavbu rodinných domů? Jak je to se zasíťováním pozemků?
Zasíťování pozemků je poměrně drahá záležitost a v tuto chvíli o tom neuvažujeme. S desetimilionovým rozpočtem si to ani nemůžeme dovolit.

Jak jsou lidé u vás spokojení s novým dopravním systémem IDS?
Dopravní obslužnost se zlepšila. Máme mnohem lepší autobusové spojení dokonce i o víkendu. Na fungování nového dopravního systému si nemohu vůbec stěžovat.

Mají Strachotice a Micmanice webové stránky? Jakou důležitost přikládáte informování veřejnosti?
Máme fungující webové stránky včetně elektronické úřední desky. Zveřejňujeme také fotografie z kulturních akcí. Oblíbený u nás bývá Masopust, který pořádají místní hasiči. Vydáváme také obecní zpravodaj, kde se mohou informovat o dění v obci i starší lidé, kteří nemají přístup k internetu.

V období kolem Velikonoc na Znojemsku pořádají vinaři či místní organizace zahrádkářů výstavy vín spojené s ochutnávkou. Je tomu tak i ve Strachoticích?
Ochutnávka vín místních a okolních vinařů je dobrý nápad. Uspořádali jsme zatím pouze jeden ročník. Zdá se mi, že zatím chybí ta správná osoba, která by oslovila vinaře a celou akci zorganizovala. Určitě bych vinařům vyšla vstříc a poskytla bych pro tuto akci prostory místního kulturního domu.

Co vám dělá v současné době největší starosti?
Vadí mi černé skládky, které vznikají ve zdejším větrolamu. Každé jaro tento prostor společnými silami uklidíme. Přitom lidé v obci mají možnost vždy dvakrát ročně využít přistavený velkoobjemový kontejner. Přirozeně nabízíme kontejnery i na tříděný odpad.

Přemýšlela jste o tom, zda budete kandidovat i v roce 2014? Jste poměrně praktická a racionální žena, neuvažujete o vyšší politické funkci?
Záleží mi ze všeho nejvíc na místě, kde žiju a kde jsem se narodila. To znamená, že nemám žádné vyšší ambice, co se týká politického života. Zda budu starostkou i příští volební období, o tom jsem zatím neuvažovala.

Eva Vaculová
Věk: 54
Stranická příslušnost: Bez politické příslušnosti
Narodila se ve Znojmě, ve Strachoticích žije celý život
Starostou od roku 2002
Rodinný stav: vdaná, dvě dospělé děti
Vzdělání: střední s maturitou,
Povolání: živnostník

Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete ZDE

ILONA PERGROVÁ
DALIBOR KRUTIŠ