Vařící hrnce s vareniky, holubci i pánve s voňavým kyjevským kotletem vychladly, kuchyně ztichla. Stejně jako turistický ruch v městečku proslaveném přehradou a zámkem. „S podzimem jsme provoz restaurace ukončili. Od května do konce října jsme hostům servírovali na čtrnáct set porcí vareniků, přes tisíc porcí kyjevského kotletu, stejně tak holubců,“ zhodnotil úspěšný projekt Michael Lapčík z brněnské gastronomické skupiny Lidi z Baru, kteří za nápadem stojí.

Nápadu předcházelo poskytnutí azylu ženám s dětmi, jež uprchly do Vranova před ruskou válkou. Chopily se vařeček a malé hrnce vyměnily za velké. „Dámy se v kuchyni vypracovaly v takřka profesionální kuchařky. Musely se naučit zvládat opravdový gastronomický provoz, přitom mnohá technická zařízení velké kuchyně viděly poprvé v životě. Vytvořily si vlastní pracovní systém, díky němuž jsme většinou byli schopni i v plně obsazené restauraci podávat jídlo do deseti minut od objednání. Byla fuška,“ vyzdvihl vůli ukrajinských žen provozní hotelu a restaurace Tom Miška.

Jeho slova potvrdila i jedna z kuchařek Yuliya Overkivska. Přestože byly podle ní ženy za práci vděčné, s vařením doma se to srovnat nedalo. „Doma se vaří v klidu, tady jsme udělaly přes sto jídel za den. Na tempo jsem si však zvykla. V rychlém sledu objednávek se naučíte brzy orientovat,“ srovnávala se s novou výzvou Yuliya.

S ní i Žeňa, Káťa, Zema, Ira, Valerie a další ženy, které našly azyl ve vranovském Grandhotelu Sluchátko, dříve Zámeckém hotelu, v březnu letošního roku. „Když si nedlouho po svém příjezdu začaly spontánně vařit národní jídla a navzájem je ochutnávat, bylo jasné, že se rozjede improvizovaný koncept ukrajinské restaurace. Buď Laska se poté stala gastronomickým cílem výletníků mířících do oblíbeného jihomoravského letoviska. A také srdcovým projektem brněnské skupiny Lidí z Baru,“ dodal Lapčík.

Nyní bydlí ve vranovském hotelu jednapadesát lidí z Ukrajiny, mnozí se už vrátili domů. „Důvodem většiny návratů na Ukrajinu byly buď smutné rodinné události, nebo manželovo přání,“ přiblížil Miška. Ráda by se domů podle něj vrátila většina utečenců, ale často nemají kam. Domov jim prostě zmizel.

Po nynějším uzavření restaurace si ukrajinské ženy našly jinou práci. Některé za ní dojíždí do Znojma, jiné pracují z hotelu on-line jako například překladatelky pro Masarykův onkologický ústav v Brně, jiné tvoří technologické výkresy.

Zda se provoz restaurace v příštím roce obnoví bude podle Mišky záležet na vývoji války, jenž se nyní těžko odhaduje. „Částečně bych si přál, abychom si mohli tu letošní jízdu zopakovat. Mnohem radostnější by ale bylo, kdyby se ženy a děti mohly vrátit domů a konečně zase normálně žít,“ má jasno Tom Miška. Unikátní projekt ukrajinské restaurace Buď Laska přitom označil za neopakovatelnou profesní i lidskou zkušenost.