Klidné vánoční svátky prožilo tento rok Znojemsko. Klid hlásí policisté, záchranáři i hasiči. Ti znojemští vyjížděli k zabouchnutým bytům, kde byl na plotně smažící se kapr, tekoucí voda či žena na balkóně. Kuriozitou vánoční služby byla jen záchrana ovce, která spadla do vodní nádrže.
„Během vánočních svátků se nestala žádná vážná dopravní nehoda, kolegové nemuseli řešit ani žádné další závažné činy,“ vypočetla mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Podobně sváteční službu popsal i operační důstojník městských strážníků. „Byla to běžná služba, nijak se nevymykala průměru. Žádné hořící vánoční stromečky, opilí lidé ani přílišné rušení nočního klidu. Nejvíce oznámení jsme měli na prasklou vodu na ulicích,“ popsal strážník.

Klid na záchrance

Ani znojemští záchranáři nemuseli vyjíždět více jako obvykle. „Jednalo se o běžné zásahy jako v kterýkoliv jiný den,“ vypočetl šéf znojemské záchranky Arnošt Růžička.

Naopak nabídka kulturních akcí byla na Znojemsku více než pestrá. Lidé, kteří svátky nechtěli strávit u televize, mohli vyrazit na vánoční koncerty v kostelích, živý betlém či svěcení mladých vín. Na Štěpána je připravili třeba rakšičtí a moravskokrumlovští vinaři.

„Každý z vinařů má možnost si donést své mladé víno a nechat si je požehnat. Kdo nechce, může se jen zúčastnit této společenské akce, kterou pořádáme letos už podruhé,“ vysvětlil jeden z pořadatelů Josef Janda.

Žehnání se ujal místní farář Pavel Bublan. „V Moravském Krumlově jsem teprve čtyři měsíce, tak je to pro mě jakási premiéra,,“ dodal Bublan.
Na akci nechyběl ani starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. „Je ostuda, že máme tak málo vinic, ale není ostuda, že máme tolik vinařů, kteří z toho mála, co mají na zahradách, dokáží vyrobit kvalitní mok, který stojí za to požehnat,“ řekl starosta.

Na začátek zazpíval všem přítomným vánoční písně místní pěvecký sbor, pak došlo na samotné žehnání a poté už návštěvníci vína ochutnávali a porovnávali.

Živý betlém

V Miroslavských Knínicích sobotní odpoledne patřilo dětskému živému betlému. Před početným publikem sehrály místní a miroslavské děti příběh o narození Ježíše Krista. Některým hercům byly teprve tři roky. Živý betlém má v obci už několikaletou tradici. V neděli stejné představení zahráli i u vánočního stromu v Miroslavi.

Kostel svatého Mikuláše ve Znojmě tradičně rozezněl koncert Cimbálové muziky Antonína Stehlíka. Letos si vybrali především vánoční písně Adama Michny z Otradovic . Hostem koncertu byl Ensemble Baroque Quintet.

„Letos jsme hráli už potřinácté. Rozhodli jsme se představit hlavně Michnovy písně. Všichni sice znají jeho Chtíc aby spal, ale Michna napsal vánočních zpěvů mnohem víc,“ řekl primáš kapely Jiří Ludvík. Pro sváteční koncert vybrali muzikanti i několik koled ze Znojemska.

Naposledy v tomto roce mohli zájemci navštívit výstavu Muchových obřích pláten v moravskokrumlovském zámku. Slavná Slovanská epopej byla pro veřejnost naposledy otevřená šestadvacátého a sedmadvacátého prosince.