Celkem si na jižní Moravě zazpívalo v akci Česko zpívá koledy na devětadvaceti místech několik tisíc lidí, nejvíc na brněnském náměstí Svobody, kde aktivně zpívala zhruba tisícovka Brňanů společně s houslistou Pavlem Šporclem.

Na dvě stovky lidí naslouchaly ve středu večer pěveckému sboru žáků znojemské Základní školy Pražská, který přišel na Horní náměstí zazpívat pět vánočních koled. Kromě lidí, kteří se pod pódiem přidali se zpěvem koled k účinkujícímu souboru, zpívali známé koledy i někteří další přihlížející, kteří u nedalekých stánků upíjeli z kelímků punč nebo svařené víno. V první řadě pod pódiem natáčeli výkony svých ratolestí hrdí rodiče na video.

„Procházím zrovna kolem, mám ještě nějakou práci, ale když už tady jsem, tak se rád zastavím a pár koled si poslechnu," poznamenal Karel Floryk, jeden z lidí užívajících si adventu na tržišti. Zároveň tak zjišťoval, jaký program znojemský advent v půli týdne zrovna nabízí.

O kus dále postával hlouček mladých přátel a nahříval se u koše s příjemně praskajícím hořícím dřevem. Mezi vůni páleného dřeva a svařeného vína z kelímku se vmísila vánoční melodie z pódia, sbor zrovna spustil Štědrý večer nastal. Jedna z dívek si začala pobrukovat melodii a pak šťouchla loktem do mladíka stojícího vedle ní. „Proč se nepřidáš taky?" rýpla si. Její společník pokrčil rameny, upil z kelímku, po chvíli mu to ale nedalo a poslední sloku už spustil také.

Vánoční zpěvy nezněly ve středu jen nad znojemským Horním náměstím. Zpěv koled v rámci akce regionálních Deníků s názvem Česko zpívá koledy rozezvučel ve středu v podvečer i obec Hrabětice. „K této akci se připojujeme rádi také," avizoval už dopředu místostarosta obce Josef Wolf.

A své místo pro zpívání koled si vybrali i v Olbramovicích. Krátce před šestou hodinou se tam lidé sešli před budovou základní školy. Jak děti, tak dospělí. „Odhaduji, že je tady víc než tisíc lidí. Tedy prakticky celé Olbramovice," žertoval ředitel školy Ladislav Rujbar.

Úderem šesté začal školní sbor čítající asi patnáct zpěváků zpívat první koledu. Zaplněným prostorem před školou, který zdobí rozsvícený vánoční strom, zněly koledy Nesem vám noviny nebo Narodil se Kristus Pán, které zpívali snad všichni přítomní. Později však došlo i na Halellujah Leonarda Cohena či píseň Půlnoční Václava Neckáře.

Partu kluků běhajících při koledách kolem stromků krotil jeden z rodičů, jiný se s úsměvem díval na zpěváčky. „Do této školy chodí moje dcera. Je pěkné, že touto nekomerční formou se schází lidé v adventní době. Nedávno jsme tady rozsvěcovali vánoční strom, dnes je zpívání koled s Deníkem. Je to moc pěkná akce," pochvaloval si Jaroslav Holas.

Koledy zněly od školy širokým okolím Olbramovic.

Příští rok budeme koledy s Deníkem Rovnost zpívat opět: ve středu 10. prosince 2014.

Seznam míst, kde se ve středu na jižní Moravě budou zpívat koledy.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!