Zlomeniny, žaludeční potíže, ale také požár, který způsobila televize, nebo zatoulaní psi či drobné potyčky zaměstnávali lékaře, policisty a hasiče o vánočních svátcích na Znojemsku.

Naštěstí nejméně práce měli hasiči. Vyjížděli jen k jednomu požáru. Ten vypukl na Boží hod ve Znojmě v jednom z bytů panelového domu U Lesíka. Zasahovaly zde dvě hasičské cisterny.

„Od televize chytnul nábytek v obýváku. Při požáru se nikdo nezranil, škoda je devadesát tisíc korun,“ upřesnil operační důstojník hasičů Robert Kopřiva. Hasiči sváteční dny v regionu hodnotí jako velmi klidné. „Ve srovnání s ostatními okresy si lidé na Znojemsku užívali evidentně klidné svátky. Byl až podezřelý klid,“ dodal hasič Kopřiva. Na nedostatek práce si nemohli stěžovat na centrálním příjmu znojemské nemocnice. Kosti v krku sice nebyly, zato hodně zlomenin a nevolností.

„Máme docela hodně lidí. Jen za poslední sváteční den jsme přijali téměř dvě desítky pacientů. Přicházejí jak se zlomeninami krčků, tak například s žaludečními potížemi,“ sdělil mluvčí nemocnice Pavel Jajtner. „Zlomeniny či podvrtnutí se týkají více starších lidí, má to zjevně souvislost s mrazivým počasím, kdy lidé uklouznou na sněhu či náledí, přicházejí však pacienti všech věkových skupin,“ dodal Jajtner.

Nehody a potyčky


Policisté řešili několik dopravních nehod či menší krádeže. Na Štědrý den vyšetřovali čtyři nehody, při kterých se nikdo nezranil. „Například u Šumné nezvládla čtyřiadvacetiletá řidička Xantie jízdu na přímém úseku cesty. Narazila na uzávěr plynu u domu a způsobila škodu celkem za pětatřicet tisíc. U Milíčovic zase havaroval osmadvacetiletý řidič Oktávie. Při nehodě se nezranil, škoda dosáhla padesáti tisíc korun,“ uvedl operační důstojník policie.

Tři sváteční dny na Znojemsku hodnotí jeden z policejních důstojníků jako průměrné. „Nedošlo k razantnímu nárůstu trestné činnosti. Klidnější svátky ve srovnání s předchozími roky to rozhodně nebyly, spíš takový průměr,“ řekl policejní důstojník Petr Janda.

Městská policie měla nejvíce práce na Štědrý den. „Po půlnoci vyrazilo poměrně hodně lidí do ulic a objevily se drobné potyčky, při kterých naši strážníci zasahovali,“ informoval strážník František Henych. Podle jeho vyjádření zasahovaly hlídky především na základě informací z kamerového systému. „Zajímavé je, že více konfliktů vyvolávala děvčata,“ uzavřel Henych.