Přestože veškerá zařízení, která by se měla starat o volný čas dětí, jsou v době prázdnin zavřená, mohou školáci využít veřejného bruslení, zajít do kina nebo si jít zaplavat do bazénu se slanou vodou.

„Musím zabezpečit dětem hlídání i jídlo. Naštěstí máme jednu babičku v důchodu a ta nám dopoledne děti pohlídá,“ řekla mladá maminka dvou dětí Iveta Holíková.

Podle pracovníků domů dětí a mládeže však řadě školáků k zábavě stačí počítač. „Z dvaadvacátého na třiadvacátého prosince pořádáme pro děti Vánoční noc na Domečku. Mezi svátky už nic jiného nepřipravujeme. Máme odpozorované, že o akce domu mládeže není zájem,“ informovala ředitelka krumlovského DDM Yvona Žáková. Dodala, že pro děti v Moravském Krumlově není jinak v nabídce vůbec nic.

Ve Znojmě si v době vánočních prázdnin mohou děti zajít zaplavat do nově otevřeného bazénu se slanou vodou, či do městských lázní. „Od pátku do neděle máme zavřeno, ale příští týden máme otevřeno každý den vždy od rána od devíti do dvanácti hodin a odpoledne od tří do osmi. V neděli bude bazén fungovat pouze odpoledne. Zájemci zaplatí za hodinu plavání čtyřicet korun,“ informoval zástupce ředitele základní školy v Příměticích Mário Zelený.

Koupání nabídnou i znojemské městské lázně. Bazén bude otevřený kromě Silvestra denně od dvou odpoledne až do osmi večer.
Školáci, kteří holdují zimním sportům, mohou strávit celý den na kluzišti ve Znojmě. „Po celý týden mohou příznivci bruslení využívat mobilního kluziště u Sokolské ulice, které je zdarma otevřeno denně od devíti dopoledne do devíti večer,“ řekl správce kluziště František Svoboda.

Stánky s občerstvením

Zkrácený provoz bude na Štědrý den a Silvestra. „Kluziště zavřeme už v poledne. Děti mohou na místě využít i stánku s občerstvením,“ dodal Svoboda.
Kromě kluziště si mohou zájemci přijít zabruslit i na zimní stadion. Zde lidé zaplatí dvacet korun za hodinu.

Ani starší děti nemusí o prázdninách zůstat doma. Náplň volného času jim nabízí centrum nazvané Coolna. „Máme otevřeno denně kromě Silvestra od jedné odpoledne do šesti večer,“ řekl zástupce vedoucí Coolny v Moravském Krumlově Stanislav Maar. Coolna nabízí počítač s internetem, stolní hry a jiné zábavné práce.

Ti, kteří mají rádi příběhy Harryho Pottera, mohou zajít do znojemského kina na první část závěrečného dílu Harry Potter a relikvie smrti. Začátek je vždy v půl páté odpoledne.

O vánočních prázdninách mezi svátky nepřipravil žádný program ani jeden z domů dětí a mládeže na Znojemsku, ani v nově opravené vodárně u Obří hlavy ve Znojmě se nebude nic dít. „Žádné aktivity už letos nepořádáme. Zastáváme názor, že vánoční svátky jsou rodinné. Takže bohužel žádnou organizovanou aktivitu nepřipravujeme,“ vysvětlila ředitelka znojemského domu dětí a mládeže Hana Bílková.